اخبار ژئوماتیکفتوگرامتری

ObliMapper تصویربرداری پهپادی را به هوش بصری عملیاتی تبدیل می کند

آموزش نقشه برداری آپسیس

شرکت اسرائیلی IDAN Computers از TatukGIS Developer Kernel برای توسعه سیستم اخذ تصاویر پهپادی هوایی ObliMapper، و ابزارهای طراحی شده برای مدیریت و تحلیل آنها، به منظور ترکیب کارای مزایای تصاویر قائم با جزئیات غنی تصاویر مایل، استفاده می کند. ObliMapper به طور خودکار عکس ها و یا ویدئوهای هوایی از یک منطقه مورد نظر را به نمایی ۳۶۰ درجه ای، یک تصویر قائم، مدل سه بعدی و DSM (مدل رقومی سطح) از آن ناحیه تبدیل می کند تا هوش بصری عملیاتی، هدفمند و دقیقی را با سرعت بالا فراهم آورد.

ObliMapper که برای بکارگیری به همراه پهپادهای تولید شده بصورت انبوه طراحی شده است، می تواند برای مدیریت تمامی پروسه کاری شامل برنامه ریزی پرواز، اخذ تصاویر، پردازش تصاویر و تحلیل آنها بکار گرفته شده است. یک کار معمول می تواند شامل انجام مراحل زیر توسط کاربر (شاید عضو یک تیم امدادی، واحد واکنش سریع در هنگام بروز بلایای طبیعی، تیم ضربت پلیس، و یا یک واحد نظامی):

  • استفاده از اپلیکیشن ObliCapture (اندروید) روی یک تلفن همراه هوشمند و یا تبلت برای تعریف کار. این شامل انتخاب موارد زیر است: منطقه مورد نظر (با مشخص کردن موقعیت مکانی روی نقشه)، یک الگو (از میان گزینه های از پیش تعریف شده نظیر یک خانه، گروهی از ساختمانها، زمین گلف و …)، یک برنامه پروازی (از میان گزینه های از پیش تعریف شده)، و یک سطح کیفی برای تصاویر. منطقه مورد نظر معمولاً مساحتی کمتر از ۰٫۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. تعریف کار می تواند در چند دقیقه انجام شود. با در دست داشتن این اطلاعات، پهپاد می تواند ماموریت پروازی خود را بصورت ۱۰۰% خودکار به انجام برساند.
  • پهپاد از زمین بلند شده و به سمت منطقه مورد نظر پرواز می کند، تصاویر را اخذ نموده و به سمت کاربر باز می گردد. بسته به اندازه منطقه و کیفیت تصویری درخواست شده، مدت زمان صرف شده برای این مرحله می تواند بین ۳ تا ۱۵ دقیقه باشد.
  • نرم افزار ObliMapper از طریق یک کابل اتصال داده های اخذ شده را بصورت مستقیم روی یک لپتاپ قرائت می کند و از متادیتاهای اخذ شده (موقعیت مکانی و توجیه هر عکس) برای زمین مبنا نمودن هر تصویر مایل و تبدیل آن به عکس-نقشه استفاده می کند این مرحله معمولاً حدود دو دقیقه طول می کشد.


در این مرحله، کاربر ObliMapper می تواند از طریق کلیک روی هر موقعیت مکانی در منطقه مورد نظر تصاویر مایل را تحلیل کند تا آنها را از تمامی جهات مشاهده نموده و به فهمی مناسب از منطقه، چیزی بسیار بهتر از چیزی که تنها از نمای قائم قابل دست یابی بود، دست یابد. کاربر می تواند اندازه گیری هایی دقیق نظیر ارتفاع یک دیوار، درخت، ساختمان و یا ابعاد یک دروازه و یا پنجره را روی تصاویر مایل انجام دهد.

در صورت نیاز، در فاز دوم کاربر می تواند مدلساز سه بعدی Agisoft داخلی (با فشار یک دکمه) را برای ایجاد یک مدل سه بعدی از منطقه مورد نظر و با فرمت داده منتخب (OBJ, FBX, OSGB)، یک DSM (مدل رقومی سطح) و یک تصویرقائم بکار گیرد. همه این ها، با در نظر گرفتن زمان پرواز پهپاد، می توانند در بازه زمانی حدود یک ساعت به انجام برسند. نمایشگر سه بعدی داخلی ObliMapper امکان استفاده برای نمایش مدل سه بعدی، تولید شیب ها و خطوط منحنی میزان، و انجام اندازه گیری ها دقیق و تحلیل های خط دید را دارد. تصاویر مایل و مدل سه بعدی می توانند برای نمایش جزئیاتی که به تنهایی در مدل سه بعدی قابل نشان داده شدن نیستند، بصورت جغرافیایی همگام شوند.

ارائه شده از وبسایت IDAN Computers و TatukGIS
منبع : www.geoinformatics.com


مطالب مرتبط:

uav

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید