ژئوماتیکفتوگرامتری

۱۰ نکته برای ایجاد اولین نقشه تان با استفاده از DroneDeploy

نقشه برداری با پهپاد
آموزش نقشه برداری آپسیس

۱۰ نکته برای ایجاد اولین نقشه تان با استفاده از DroneDeploy

با استفاده از این نکات بیشترین بهره را از اولین ماموریت نقشه برداری تان ببرید

خُب، شما پهپاد DJI خود را خریداری کرده اید، اپلیکیشن موبایلی DroneDeploy را دانلود کرده اید و آماده اید که اولین نقشه پهپادی خود را ایجاد کنید. ما می خواهیم مطمئن شویم که پیش از آنکه بر فراز زمین و یا سایت کاری تان پرواز کنید، راه اندازی موفقیت آمیزی را به انجام می رسانید.

چه شما یک متخصص باشید که می خواهد از پهپادها برای افزایش کارایی بهره بگیرد، و یا یک ارائه دهنده خدمات پهپادی باشید که در پی گسترش دامنه کسب و کار خود است، این مطلب از طریق ارائه نکاتی برای بکارگیری در طول اولین پروازتان، به بهبود کیفیت نقشه پهپادی حاصل کمک خواهد کرد.

اینها ۱۰ نکته برتر برای کسب موفقیت در اولین پروازتان با DroneDeploy هستند:

بالا پرواز کنید

در طول اولین پروازتان، پرواز در ارتفاعی بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ فوت (۱ فوت = ۰٫۳۰۴۸ متر) بالای سطح زمین را در نظر داشته باشید. پرواز در ارتفاع بالاتر به دوربین امکان پوشش مناطق بیشتر در یک تصویر می دهد. این منجر به شانس بالاتر اخذ یک عارضه یکتا در چندین تصویر می شود. این مساله در خلال مرحله پردازش دارای اهمیت بوده و همچنین در نقشه برداری از مناطق دارای شکل تصویری همگون، مانند چتر درختان و یا مناطق کشاورزی، یاری رسان است.

بالاتر پرواز کردن قدرتمندترین راه برای بهبود کیفیت نقشه پردازش شده است. به یاد داشته باشید: ارتفاع دوست شماست!

در یک روز ابری (و یا زمانی که خورشید مستقیماً بالای سرتان است) پرواز کنید

بررسی وضعیت آب و هوا پیش از پرواز همیشه دارای اهمیت است. اما اگر دیدید که در پیش بینی ها امروز ابری عنوان شده است، نا امید نشوید. پرواز در آسمان ابری به شما اجازه می دهد تا با فیلتر کردن نور خورشید طبیعی از ابرها به عنوان یک پخش کننده نور استفاده کنید. استفاده از پخش کننده های نور در عکاسی حرفه ای نیز معمول است، چرا که نوردهی مساوی و نرمی را روی عارضه هدف شما پدید می آورند. شما می توانید این روش را در نقشه برداری پهپادی و در یک روز ابری تقلید کنید. نور فیلتر شده می تواند سایه ها، تاری ها و تشعشعات از سطوح بازتاب دهنده را بخوبی کاهش دهد، تمامی این موارد کیفیت نقشه و یا مدل سه بعدی شما را پس از پردازش بهبود خواهند بخشید.

توصیه ما این است که تلاش کنید در فاصله ساعت های ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر، زمانی که خورشید بالای سرتان است، پرواز کنید. این منجر به ایجاد سایه های کمتری در عکس ها می شود که همانطور که اشاره کردیم، در طول پردازش ها یاری رسان خواهد بود. شما باید از روزهای نیمه ابری و بادهای شدید نیز پرهیز کنید، هردوی آنها می توانند اخذ تصاویر با کیفیت برای نقشه شما را مشکل کنند.

برای کسب بهترین نتایج از شرایط ابری و بادی پرهیز کنید و در فاصله ساعات ۱۰ تا ۱۴ پرواز کنید.

هم پوشانی را افزایش دهید

افزایش هم پوشانی در یک پرواز راه دیگری برای ایجاد نقاط تطبیقی بیشتر در تصاویر در طول پروسه به هم دوختن آنهاست. منظور از هم پوشانی، هردوی درصدهای پوشش عرضی و طولی است. پوشش عرضی درصد همپوشانی بین هر دو نوار پروازی است، در حالیکه پوشش طولی به درصد همپوشانی بین تصاویر مجاور اشاره دارد.

هم پوشانی پیش فرض در DroneDeploy به منظور یافتن توازنی میان دقت و کمیت های تصویری بزرگ روی ۷۰/۶۰ تنظیم شده است. بسیاری از اپراتورهای پهپاد همپوشانی را بسته به نیازهای هر پروژه خاص تعدیل می کنند، تا توازنی بر اساس نیازمندی های پروژه و خروجی های مورد نظر را ایجاد نمایند.

نکلت نقشه برداری با پهپاد

تنظیمات دوربینتان را بررسی کنید (و دوباره بررسی کنید)

اپلیکیشن DroneDeploy برای اخذ تصاویر توسط دوربین با بهترین کیفیت مطلق طراحی شده است. اگرچه، در نهایت کیفیت تصویر را می توان از طریق گستره وسیعی از پارامترها تعیین نمود. بنابراین، توصیه همیشگی ما بررسی کیفیت هر عکس منفرد تهیه شده در طول انجام ماموریت پروازی توسط پهپاد است.

آنهایی که تجربه بیشتری در زمینه عکاسی دارند، با تغییر وضعیت دکمه رادیویی “تنظیمات خودکار دوربین” به حالت خاموش، می توانند در اپلیکیشن DJI Go بصورت دستی تنظیمات دوربین را انجام دهند. این به آنها اجازه می دهد تا تنظیماتی نظیر سرعت شاتر، توازن سفیدی و ISO را بصورت دستی تعدیل نمایند، که گاهی می تواند منتج به تهیه تصاویر یکنواخت تر و جانانه تری برای نقشه شما شوند.

نکات نقشه برداری با پهپاد

تنظیمات خودکار دوربین را خاموش کنید تا امکان تعدیل بصورت دستی در اپلیکیشن DJI Go را بیابید.

در این پست در رابطه با بهبود کیفیت نقشه های پهپادی خود از طریق تنظیمات دستی بیشتر بیاموزید.

سیستم خود را با آخرین نسخه نرم افزار دائمی DJI بروز رسانی کنید

کسب اطمینان از اینکه سخت افزار پهپادی شما به روز بوده و آخرین نسخه نرم افزار دائمی روی آن نصب شده است، پیش از آنکه هر ماموریت پروازی ای را آغاز کنید، همیشه دارای اهمیت بوده است. به روز رسانی های نرم افزار دائمی برای هر پهپاد DJI مشکلات گزارش شده را برطرف نموده و از اینکه محصولات DJI به تهیه اطلاعات و خصوصیات لازم برای پشتیبانی از یک پرواز ایمن ادامه می دهند، اطمینان حاصل می کنند. از طریق مجموعه ویدئوهای صفر تا قهرمان ما در ارتباط با به روز رسانی نرم افزار دائمی پهپادتان بیشتر بیاموزید. به خاطر داشته باشید که بهتر است در هنگام به روز رسانی نرم افزار دائمی، پایه ها را از پهپاد جدا کرده باشید.

در هنگام پرواز از یک ابزار موبایلی توصیه شده استفاده کنید

اگرچه اپلیکیشن پروازی DroneDeploy روی بسیاری از دستگاه ها با سیستم عامل های اندروید و iOS کار می کند، برخی دستگاه ها عملکرد بهتری داشته، و تجربه کاربری بهتر و ایمن تری را فراهم می آورند. این به خاطر قدرت محاسباتی، حافظه، و سایر مشخصات سخت افزاری ای هستند که در عملکرد نرم افزار DroneDeploy در طول پرواز ایفای نقش می کنند. بطور کلی، توصیه ما استفاده از دستگاه های جدیدتر برای کسب بهترین تجربه است. ما لیستی از دستگاه های پشتیبانی و توصیه شده را در اسناد پشتیبانی مان ارائه کرده ایم.

نکات نقشه برداری با پهپاد

ابزارآلات مناسب را همراه داشته و پیش از پرواز آنها را بررسی کنید

پیش از آنکه به سمت سایت کاری بروید، باید از اینکه تمام ابزارآلات مناسب را به همراه دارید و آنها در شرایط مناسب برای کار کردن هستند، اطمینان حاصل کنید. آخرین چیزی که می خواهید این است که پس از رفتن به منطقه کاری متوجه شوید که کارت حافظه و یا کابل اتصال خود را در خانه و یا دفتر کار جا گذاشته اید. اینجا چند نکته سخت افزاری که باید پیش از اقدام برای تهیه اولین نقشه خود در ذهن داشته باشید را ارائه می کنیم:

  • کابل USB بین کنترل از راه دور و دستگاه موبایل خود را از قبل بررسی کنید تا از وضعیت عملیاتی مناسب آن اطمینان حاصل کنید
  • تعدادی کارت حافظه Micro SD پشتیبان را برای مواردی که ممکن است به همراه داشتن آن را فراموش کرده باشید، در محفظه حمل پهپاد خود داشته باشید
  • پهپاد خود را برای یافتن ترک بین نقاط استقرار بازرسی کنید
  • از اینکه پایه ها در وضعیت مناسبی دارند و هیچگونه پریدگی یا شکستگی در آنها رخ نداده، مطمئن شوید
  • به همراه داشتن یک (یا دو) باتری اضافه را برای مواردی که بیش از حد انتظار در سایت خواهید بود، در نظر داشته باشید

اپلیکیشن AirMap

از AirMap برای بررسی فضای هوایی پیش از ماموریت خود استفاده کنید

از اپلیکیشن های برنامه ریزی پرواز موجود در فروشگاه اپلیکیشن ها استفاده کنید

اپلیکیشن های بسیاری در فروشگاه اپلیکیشن های DroneDeploy موجودند که می توانند به برنامه ریزی و بهینه سازی پرواز کمک کنند. آنها به آسانی و از طریق داشبورد اپلیکیشن شما بر روی موبایل و یا کامپیوتر شخصی قابل نصب هستند.

توصیه همیشگی ما بررسی فضای هوایی پیش از پرواز از طریق اپلیکیشن هایی نظیر AirMap و Flyte است. مطمئن شوید که عملیات خود را در فضای هوایی قانونی انجام می دهید و هیچ محدودیت پروازی و یا اخطاریه ای در ارتباط با پرواز در آن منطقه وجود ندارد. می توانید برای آخرین به روزرسانی های فضای هوایی وب سایت FAA را نیز ببینید.

برخی دیگر از اپلیکیشن های توصیه شده برتر ما را می توانید اینجا بیابید.

برای ساختن مدل های بهتر، در حالت سه بعدی پرواز کنید

در حالیکه عملیات ساخت مدل های سه بعدی عالی همیشه آمیزه ای از هنر و علم بوده است، ما به سختی در تلاشیم تا با استفاده مناسب پایگاه داده پهپادی مان، این پروسه را خودکار کنیم. به همین خاطر است که ما به تازگی حالت سه بعدی جدیدمان را منتشر کرده ایم. حالت سه بعدی در حال حاضر بخشی از آزمایشگاه DroneDeploy است، جایی که ما برخی از تازه ترین ویژگی ها را برای آزمایش منتشر می کنیم و تحت سربرگ تنظیمات در داشبورد DroneDeploy در دسترس عموم هستند. اینجا محل گردآوری آخرین نوآوری ها در نقشه برداری پهپادی است.

حالت پرواز سه بعدی از سربرگ تنظیمات پیشرفته را در طول ماموریت نقشه برداری سه بعدی آتی خود فعال سازید

در حالت سه بعدی، پهپاد شما حول محیط برنامه پروازی شما پرواز کرده و مجموعه از پیش تعریف شده ای از تصاویر مایل (تصاویر با شیب به سمت مرکز منطقه تحت نقشه برداری) را تهیه خواهد نمود که منجر به یک مجموعه داده بهتر برای تهیه مدل های سه بعدی می شوند.

نقشه برداری با پهپاداپلیکیشن پرواز موبایلی DroneDeploy را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید

آخرین نکته، که قطعاً کم اهمیت ترین نیست، این است که ما همیشه پرواز با آخرین نسخه اپلیکیشن موبایل DroneDeploy را توصیه می کنیم. ما مکرراً در حال به روز رسانی اپلیکیشن هایمان هستیم تا به شما بهترین تجربه پروازی ممکن را ارائه کنیم. به روز رسانی های ما از سخت افزار جدید شما نیز پشتیبانی نموده و هر مشکل ناشناخته ممکن را برطرف خواهند کرد. بنابراین، پیش از آنکه به سر زمین بروید، با سر زدن به iOS App Store و یا Android Play Store بررسی کنید که آیا آخرین نسخه اپلیکیشن های ما را در اختیار دارید یا خیر!

منبع: blog.dronedeploy.com

مطالب مرتبط:

۱. ۴ مرحله برای ساختن یک مدل سه بعدی عالی با یک پهپاد
۲. راهبران پهپادهای تجاری: برون سپاری و یا استخدام درون سازمان؟
۳. پر کردن فضاهای خالی بین تصاویر هوایی و داده های زمینی اخذ شده


فتوگرامتری

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید