ژئوماتیکفتوگرامتری

محاسبه حجم عملیات خاکی معادن با پهپاد در زمان صرفه جویی می کند

آموزش نقشه برداری آپسیس

محاسبه حجم عملیات خاکی معادن با پهپاد در زمان صرفه جویی می کند

آقای Dallas VanZanten از Skymedia Northwest به ما می گوید که چگونه حجم عملیات خاکی را برای مشتریانش محاسبه می کند و تجربه هایش را با ما در میان می گذارد

چند هفته پیش، DroneDeploy ابزار جدیدی را برای محاسبه حجم معرفی کرد که به کاربران اجازه اندازه گیری لحظه ای حجم را روی هر نقشه ای می دهد. ازین رو کاربران بسیاری اقدام به استفاده از این ابزار در کارهایشان نمودند، کارهایی شامل اندازه گیری توده های معدنی و دپوهای استخراج شده از معدن.

کمک به یادگیری چگونگی کار با ابزار حجم روی کسب و کار شما تاثیر خواهد داشت. می خواهیم برخی دیدگاه های چندتن از مشتریان خود را با شما در میان بگذاریم.

با در نظر گرفتن این مورد، مایلیم Dallas VanZanten، مالک اسکای مدیا نورث وست Skymedia Northwest، شرکت نقشه برداری و تصویربرداری هوایی را به شما معرفی کنیم و از او می خواهیم تا درباره چگونگی محاسبه حجم به کمک برداشت با پهپاد برای ما توضیحاتی ارائه کند و نکات تجربی مهمی را برای انجام محاسبات دقیق تر بازگو نماید.

دالاس، اسکای مدیا نورث وست را دو سال پیش کلید زد. با ۱۱ سال تجربه در صنعت ساختمان و ۶ سال تجربه به عنوان خلبان هواپیماهای RC به شکل تفریحی، فرصت را برای آوردن پهپاد به حوزه های عمرانی مناسب دید. امروز دالاس یک فانتوم ۳ ادونس، یک بال ثابت Skywalk و یک کواد Pixhawk سفارشی برای کارهای عمرانی، معدنی و سایر مشتریانش در سراسر ایالات متحده به پرواز در می آورد. دالاس DroneDeploy را انتخاب می کند چرا که می گوید “کار با آن آسان است” و این امکان را برای او فراهم می کند که تایم بیشتری را پرواز کند و زمان کمتری را برای پردازش داده صرف نماید.

پایش ذخایر معدنی

Granite Construction (NYSE: GVA) یکی از مشتریان دالاس، از بزرگترین تولیدکنندگان مواد و مصالح ساختمانی در ایالات متحده است. دالاس برای پایش ذخایر معدنی سایت های کاری آن ها، شامل ذخایر مختلف شن و ماسه و قیر معدنی پرواز کرد. اطلاع از احجام توده های معدنی اطلاعاتی ضروری در تصمیم گیری Granite Construction به شمار می رود.

گرچه دالاس چندین پرواز برای Granite Construction انجام داده است، اما بیاید روی محدوده ای با وسعت ۳۰ acre یا ۱۲ هکتار شامل پیت شنی و ۷ استوک پایل تمرکز کنیم.

نقشه هوایی پیت شن و استوک یارد

چرا از پهپاد استفاده کنیم؟

به کارگیری روش های نقشه برداری زمینی برای محاسبه حجم توده های معدنی متداول است، اما استفاده از پهپادها بدون کاهش دقت مزایای زیادی دارد.

پهپادها ایمن تر و سریع تر هستند، و در مقایسه با روش های زمینی محاسبه حجم،تقریباً هزینه ها را نصف می کنند.

یک نقشه بردار زمینی برای هر دپو، هر ۵ الی ۱۰ فوت، ارتفاع را اندازه گیری می کند. این روش نه تنها زمان زیادی از نقشه بردار می گیرد، بلکه نقشه بردار را در خطر بالارفتن و پایین آمدن از دپوها قرار می دهد، از طرفی این نوع برداشت در مقایسه با مدل های رقومی سطح که با پهپاد تهیه می شود، نقاط بسیار کمتری را در بر می گیرد.

دالاس می گوید، برداشت محدوده ای به وسعت ۱۲ هکتار با روش های سنتی تقریبا به یک روز کامل زمان نیاز خواهد داشت. دالاس برای برداشت با پهپاد خود چقدر زمان صرف می کند؟ تنها ۳۰ دقیقه.

پرواز در سایت معدنی

در گام نخست، دالاس چک لیست ایمنی را کنترل می کند تا عواملی که ممکن است پرواز پهپاد را تحت تاثیر قرار دهد را بررسی کند. عواملی مانند خطوط انتقال نیرو، ساختمان های یا درختان مرتفع. دالاس سرعت و جهت باد را نیز کنترل می کند. او برای پرواز با DJI فانتوم ۳ ادونس از نرم افزار طراحی پرواز DroneDeploy استفاده می کند و نظاره گر تیک آف اتوماتیک پرنده، پرواز خودکار در مسیرهای تعریف شده و فرود اتوماتیک می ماند. هنگامی که عملیات پرواز به اتمام می رسد، مموری کارد را از پرنده خارج می کند و آن را داخل لپتاپ قرار می دهد تا خیلی سریع همان جا در سایت کیفیت تصاویر را بررسی کند.

اندازه گیری حجم استوک پایل ها

بعد از بازگذاری عکس ها در DroneDeploy و تولید نقشه، دالاس پلیگونی را روی پاشنه هر کپه خاک قرار می دهد تا مبنا را تعریف کند. پاشنه جایی است که شیب دپوهای خاک به زمین صاف می رسد.

نقشه ارتفاعی منطقه

پس از آن، دالاس گزینه محاسبه حجم را می زدن و مقدار حجم بلافاصله نمایان می شود. در پشت صحنه، الگوریتم DroneDeploy حجم خاکبرداری و خاکریزی را با اندازه گیری حجم بین لایه بیس و سطح دپو حساب می کند.

با استفاده از DroneDeploy،دالاس در کسری از ثانیه قادر به دستیابی به دقت قابل مقایسه با دیگر ابزارها بود. برای این سایت معدنی، تمام محاسبات حجم با ۱ درضد تفاوت انجام شد و برخی از آن ها کاملاً به نزدیک به میزان دقیق بود.

علاوه بر به اشتراک گذاری نقشه های دارای رقوم حجم با مشتریان، دالاس مدل سه بعدی ای که به محاسباتش کمک می کند را نیز تولید و به اشتراک گذاشت.

۳ نکته برای محاسبه دقیق حجم

۱- از نمایش ارتفاعات استفاده کنید

دالاس می گوید به شخصه هنگام انجام محاسبات به حالت نمایش ابزار ارتفاع می روم چرا که در این حالت پاشنه هر دپو به راحتی قابل تشخیص است. با دیدن ارتفاع نقاطی که در حال انتخاب آن است، مشخص کردن محدوده اطراف بیس دپو به راحتی انجام می شود.

در اینجا محاسبه حجم همزمان با نمایش لایه ارتفاعی نقشه انجام شده است. مناطق با رنگ یکسان دارای ارتفاع یکسان هستند.

۲- دپوها را در سایت بازبینی کنید

بسیار مهم است که آن دپوهای خاکی که قرار است ارزیابی شوند را سر زمین نیز به راحتی ببینید.

به این ترتیب میتوانید نسبت به مانع یا عوارضی که در محدوده است و وجود آن روی مقادیر حجم اثر می گذارد آگاهی پیدا کنید و این موضوع را قبل از شروع کار با مشتریان خود در میان بگذارید.

۳- بدانید که یارد مکعب و یا متر مکعب شبیه به چه مقداری است

دالاس توصیه می کند که هر کسی که محاسبات مربوط به حجم خاک را انجام می دهد باید درباره واحد حجم که بر حسب متر یا یارد مکعب بیان می شود اطلاعات داشته باشد و بداند که این میزان شبیه به چه مقداری است تا این که نسبت به محاسبات و واقعیت دید بهتری پیدا کند.


مطالب مرتبط:

آموزش پهپاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید