فتوگرامترینقشه برداری

فتوگرامتری قضایی

آموزش نقشه برداری آپسیس

فوتوگرامتری قضایی: یک پرونده مورد مطالعه

این یک مقاله است که توسط مشاور تصویر برداری قضایی Mike Mayda (بیوگرافی او در ادامه بیان گردیده) ارائه شده است.

چرا از فتوگرامتری در امور قضایی استفاده میشود؟

فتوگرامتری میتواند ابزاری قدرتمند در بررسی های قضایی باشد. بازسازی دقیق سه بعدی صحنه تصادف یا جرم، به ویژه در مواردی که موقعیت، فاصله و پرسپکتیو مهم است، اغلب مفید میباشد. با توجه به تعداد زیاد عکس های گرفته شده در این صحنه ها، فتوگرامتری میتواند یک روش عملی برای محققان، وکلا و شرکت های بیمه، جهت کسب اطلاعات بیشتر باشد. علاوه بر این، فوتوگرامتری می تواند برای حفظ یا بهبود داده های اندازه گیری شده، تا مدت طولانی پس از بررسی صحنه، استفاده شود؛ این موضوع از آنجایی ارزشمند است که اغلب میتواند از ماه ها پیش از آنکه محقق مجددا یک صحنه را بررسی کند و قطعه جدیدی از شواهد مهم را که برای اندازه گیری هایش در نظر نگرفته، کشف کند، استفاده شود.

فتوگرامتری می تواند در طیف وسیعی از کاربرد های عملی قضایی استفاده شود، از جمله:

۱٫ اندازه گیری میزان آسیب ناشی از تصادف در وسایل نقلیه

۲٫ اندازه گیری خط ترمز

۳٫ تعیین مسیر حرکت گلوله

۴٫ اسکن کردن رد لاستیک و کفش

۵٫ اندازه گیری پاشیدن خون

۶٫ بازیابی قد مظنون

۷٫ تهیه نقشه و کروکی صحنه جرم و تصادف

آیا فتوگرامتری دارای تاریخچه استفاده قابل اطمینانی است؟

روش های مدرن فتوگرامتری تاریخچه ای طولانی از استفاده قابل اطمینان دارند، که به کاربردهای آن در ارتش در جنگ جهانی دوم برمیگردد. با این وجود، این تکنولوژی برای استفاده غیرنظامیان تا زمان انقلاب ظهور کامپیوتر شخصی در دهه ۹۰ میلادی که قدرت پردازش مورد نیاز را در دسترس عموم مردم قرار داد، قابل دسترسی نبود. از آن به بعد، فتوگرامتری با موفقیت در زمینه های متنوعی از جمله باستان شناسی و زمین شناسی، معماری و مهندسی مورد استفاده قرار گرفت. حوزه قضایی از فتوگرامتری با روی خوش استقبال کرده است. من اولین متقضی فتومدلر، در اواخر دهه ۹۰، زمانی که تکنولوژی به خوبی شناخته نشده بود و قبول کردن آن به عنوان مدرک توسط دادگاه سخت بود، بودم؛ با این وجود از آنجاییکه استفاده از فتوگرامتری گسترده تر شد، اینها تغییر کردند. در ۱۵ سال گذشته، من با هیچ مشکلی در پذیرش روش های فتوگرامتری توسط دادگاه مواجه نشدم – اگر آنها به طور مناسب استفاده شوند. فتومدلر از آنجاییه که برخلاف سایر راه حل ها، تاریخچه موردی خوبی در موارد قضایی دارد، هنوز نرم افزار منتخب من است.

تصاویر مورد نیاز برای فتوگرامتری:

در حالی که فتوگرامتری قضایی مزایای بسیاری دارد، مهم است که توجه داشته باشیم که همه تصاویر را نمی توان برای مدل سازی استفاده کرد. بسیاری از عکاسان صحنه تصادف یا جرم به طور ناخودآگاه فرصت را برای اخذ داده های مناسب هندسی از دست میدهند، در حالیکه چند تنظیم کوچک در فرآیند آنها میتواند روی تصاویر تاثیر گذار باشد”آماده سازی فتوگرامتری”.

به عنوان یک قاعده کلی، عکس های شما باید به معیارهای CARDS پایبند باشند:

۱٫ سازگاری (Consistency): عکس ها با دوربین، تنظیمات زوم و روشنایی یکسان، گرفته می شوند.

۲٫ زوایا (Angles): از زوایای مختلف، از صحنه تصویر گرفته شود.

۳٫ مرجع (Reference): در تصاویری اشیایی وجود داشته باشد که در اندازه گیری ها به عنوان مرجع در نظر گرفته شوند.

۴٫ ویژگی های قابل تمایز (Distinguishable features): اشیای مهم در صحنه، باید به خوبی ویژگی های فیزیکی شان، به سادگی هم در تصاویر شما قابل تمایز باشند (هر ویژگی در حداقل دو یا سه تصویر وجود داشته باشد).

۵٫اندازه (Size): اشیای مهم باید به اندازه کافی نسبت به کل تصویر بزرگ باشند.

اگر از این بهترین شیوه ها پیروی کنید، تصاویرتان کیفیت مناسب برای مقاصد فتوگرامتری را خواهد داشت. با این حال، توجه داشته باشید که الزامات خاص هر یک از صحنه ها ممکن است متفاوت باشد. هنگامی که شک دارید، همیشه بهتر است با یک متخصص فوتوگرامتری مشورت کنید تا ببینید آیا عکس های شما برای بازسازی دقیق مورد استفاده قرار می گیرد یا خیر.

مورد نمونه : حوادث زمین بازی

بهترین روش برای نشان دادن قدرت فتوگرامتری قضایی، این است که از راه یک نمونه واقعی وارد شوید.

این یک نمونه واقعی است که من اخیرا روی آن کار کرده ام؛ من این مورد را انتخاب کردم، زیرا در واقع عکس ها کیفیت بسیار ضعیفی داشتند، که میتواند یک نمونه عالی از چگونگی عملکرد فتوگرامتری حتی در شرایط ضعیف تر از حالت ایده آل، باشد.

این یک مورد لغزش و افتادن بود که در زمین بازی رخ داد. یک خانه بازی بزرگ در این زمین بازی با پله هایی به سمت ساختمان اصلی وجود داشت. یک خانم از این پله ها بالا رفت تا با فرزند خود که در خانه بازی بود صحبت کند،  همانطور که در حال برگشت از پله ها به پایین بود یک گام اشتباه باعث شد تا به زمین بیفتد و مچ پای او بشکند.

به گفته شاکی، این سقوط به دلیل وجود یک سوراخ فرسوده در کفپوش نزدیکی پله های زمین بازی رخ داده است. آخرین پله بلندتر از پله های قبل بود به همین دلیل یک کفش پوش لاستیکی بالای کیسه شن و ماسه  قرار گرفته بود. او ادعا کرد که بعد از اخرین پله روی یک ناهمواری پا گذاشته است، که منجر به گرفتگی و لغزش پای او شده است. از سوی دیگر مدافع ادعا کرد که این ناهمواری خیلی دور تر از پله ها قرار داشته است و شاکی نمیتوانسته روی آن پا گذاشته باشد، در عوض، احتمال دارد که شاکی به علت نادیده گرفتن ارتفاع آخرین پله، به زمین افتاده و با کفش پاشنه بلندی که آن زمان به پا داشته تعادل خود را از دست داده باشد.

شواهد و تحلیل ها:

در این مورد امکان تعیین مسافت بین پله ها و ناهمواری از طریق یک اندازه گیری ساده ممکن نبود، زیرا از بعد از این حادثه کفپوش تعمیر شده بود.

چیزی که ما در اختیار داشتیم سه تصویر از صحنه که توسط دوربین تلفون همراه با رزولوشن پایین گرفته شده است، بود. واضح است که این ها تصاویر مناسبی نبودند، و معیار های CARDS را نداشتند، با این حال موارد قضایی معمولا پایین تر از ایده آل هستند و آزمایش واقعی از یک روش تحلیلی زمانی است که بتوان آن را در شرایط عملی و دنیای واقعی مطرح کرد.

در این مثال، تجزیه و تحلیل فتوگرامتری به دلیل سناریو نسبتا ساده امکانپذیر بود. اساسا، تنها یک متغیر کلیدی وجود دارد: فاصله بین ناهمواری و پله ها. با استفاده از فتومدلر، ما می توانیم یک مدل سه بعدی از صحنه را در زمان حادثه ایجاد کنیم. آنطور که به نظر می رسد تجزیه و تحلیل ها نشان می دهند که به راستی ناهمواری به اندازه کافی از پله ها دور میباشد و بعید است منجر به سقوط شاکی شده باشد. نتایج ما در حل وفصل نهایی پرونده نقش مهمی را ایفا کرند.

یک ابزار قضایی ارزشمند:

همانطور که این مورد نشان می دهد، فوتوگرامتری می تواند بخش بسیار ارزشمندی از مجموعه ابزارهای قضایی باشد.

اگر فتوگرامتری به درستی مورد استفاده قرار گیرد، می تواند برای یک محقق یا بازسازی کننده صحنه، اطلاعات بهتر در مورد صحنه حادثه یا جرم ارائه کند. همچنین ارائه یک بازسازی بصری قوی برای یک وکیل، میتواند تأثیری قوی بر هیئت منصفه داشته باشد. تجزیه و تحلیل های فوتوگرامتری تفاوت بنیادی ای ایجاد میکند که یک مسئله جنایی را حل می کند یا منجر به برنده شدن یک پرونده مهم میشود.

مایکل مایدا (http://www.mayda.com/) یک مشاور تصویربرداری قضایی است. مایکل متخصص در زمینه شواهد  و مدارک بخصوص در فتوگرامتری و تحلیل های بصری، است. او از سال ۱۹۷۷ در کسب و کار بوده و در حال حاضر در ساکرامنتو، کالیفرنیا زندگی می کند.

منبع: www.photomodeler.com


مطالب مرتبط:

۱. به وسیله یک دوربین و پرنده بدون سرنشین، بازسازی یک معدن را نظارت کنید.
۲. چرا از فتوگرامتری برای نقشه برداری و تهیه نقشه استفاده میشود؟
۳. پر کردن فضاهای خالی بین تصاویر هوایی و داده های زمینی اخذ شده


به وسیله یک دوربین و پرنده بدون سرنشین، بازسازی یک معدن را نظارت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید