چارسو

خلق پرتره‌های باورنکردنی بر روی نقشه

آموزش نقشه برداری آپسیس

خلق پرتره‌های باورنکردنی بر روی نقشه

با Ed Fairburn آشنا شوید

اِد فِیربرن، هنرمند بریتانیایی متولد ساوت‌همپتون است. این هنرمند تصویرساز در سال ۲۰۱۲ از مدرسه هنر و طراحی کاردیف در رشته تصویرسازی فارغ التحصیل شده و آثارش در نمایشگاه‌ها، مجلات و ژورنال‌های بسیاری به نمایش گذاشته شده است. Ed به خاطر نقشه-پرتره‌هایش به شهرت رسیده است.

اِد می‌گوید: من نقشه‌های کاغذی را دستکاری می‌کنم تا آن‌ها را به فرم‌های دیگر تبدیل کنم، معمولاً اون‌ها رو به پرتره تبدیل می‌کنم. اسم این فرایند رو توپوپوینتیلیسم گذاشته‌ام؛ ترکیب مستقیم توپوگرافی و پوینتیلیسم (هنر نقطه‌چینی).

در آثار او یک تناقض ظریف وجود دارد

اد با مطالعه در مورد فرم انسان، الگوها و ساختارهایی را که در سراسر بدن وجود دارند را بررسی می کند. ساختارها را جدا و آن‌ها را روی سطوح از پیش طراحی‌شده، از جمله نقشه‌ها، بازسازی می‌کند. این فرآیند خلاقانه شامل همگام سازی سوژه و سطوح زمین و نقشه است. او می‌گوید: من به دنبال شباهت‌هایی بین ویژگی‌های شکل انسان و ویژگی‌های توپوگرافی نقشه می‌گردم که در نتیجه ادغامی منحصر به فرد ایجاد شود.

با استفاده از ابزار و متریال مرسوم مانند جوهر، رنگ و مداد، تغییرات تدریجی در منحنی میزان‌ها، راه‌ها و سایر الگوهایی که در کارتوگرافی وجود دارد را ایجاد می‌کنم. این تغییرات به من این امکان را می‌دهد که فرم‌‌های انسانی را به گونه‌ای آشکار کنم که یک همزیستی مسالمت آمیزی از انسان و طبیعت ایجاد شود. هدف من حفظ قالب هر نقشه از طریقِ «غنی ساختنِ ترکیب» آن است نه مبارزه با آن! اغلب قبل از شروع هر تغییر فیزیکی، ساعت‌ها زمان صرف مطالعه پستی و بلندی‌های زمین می‌کنم. به شخصه شیفتۀ میزان ظرافت پشت هر اثر هستم، این گونه که وقتی از دور به یک نقشه کامل شده نگاه می‌کنید، رفتار یک پرتره را می‌بینید و این موضوع با زمانی که پرتره را از نزدیک می‌بینید در تناقضی باریک است. در نگاه نزدیک و دقیق، پرتره جزئیاتش را از دست می‌دهد.

رسانه Rocky Mountain PBS دربارۀ این هنرمند این طور می‌گوید: «نقشه‌های کاغذی برای اجرای پرتره‌های Ed Fairburn ضروری است. او این نقشه‌ها را به عنوان بوم برای خلق آثارِ پر از جزئیات و دقیقِ خود انتخاب می‌کند. ادغام متفکرانه او از پرتره انسان و نقشه‌های توپوگرافی باعث می‌شود به نظر برسد که این دو همیشه به هم تعلق داشته‌اند»

نقشه‌های فیربرن پرتره‌هایی را نشان می‌دهد که در آن چهره‌ها روی نقشه‌های واقعی کشیده شده‌اند و از خطوط آشفتۀ جاده‌ها و مسیرها بیرون می‌آیند. برای دیدن جدیدترین شاهکارهای اد، حتما به وب‌سایت و صفحه فیس بوک و اینستاگرام او سر بزنید.

منابع: وبسایت رسمی اد فیربرن // وبسایت TwistedSifter

نویسندهحمید غیور

دیدگاهتان را بنویسید