ژئوماتیکنقشه برداری

تاپکن در صدر برای نقشه برداری زمینی ملی فنلاند

گیرنده ماهواره ای تاپکن
آموزش نقشه برداری آپسیس

تاپکن در صدر برای نقشه برداری زمینی ملی فنلاند

گروه تعیین موقعیت تاپکن از سال ۲۰۱۶، به طور انحصاری به نقشه برداری زمینی ملی کشور فنلاند پرداخته است. این گروه به واسطه ارائه راه حل های دقیق ژئوماتیک، سازمان را قادر به حفظ بالاترین استاندارد ممکن کار و تولید داده، می کند. در حال حاضر، آزمایش های اخیر توسط NLS نشان می دهد که گیرنده های GNSS تاپکن در بازار پرطرفدارترین هستند، نتایج نشانگر آن است که تاپکن حداقل یک سال دیگر نیز به عنوان تنها ارائه دهنده در این حوزه باقی خواهد ماند.

نقشه برداری زمینی ملی کشور فنلاند چیست؟

نقشه برداری زمینی ملی کشور فنلاند شامل یک سازمان رسمی است که نقشه برداری کاداستر، ثبت اطلاعات مربوط به نفوس و مسکن، رسیدگی به امور ثبت نام وام مسکن، تولید نقشه و ارتقاء تحقیقات مربوط به داده های مکانی را انجام می دهد. این سازمان مسئول ارائه خدمات مختلف جغرافیایی ملی آنلاین و خدمات متنوعی که در سرتاسر کشور واقع شده اند، به کاربرانی از جمله زمینداران، عوامل املاک و مستغلات و مسافران، است. دفاتر آنها در ۳۶ مکان در سراسر فنلاند از Mariehamn تا Ivalo واقع شده اند و ۱۶۳۰ کارمند دارند.

یک رابطه ی پایدار

هر چهار سال یک بار NLS یک ارزیابی از تجهیزات نقشه­ برداری، خدمات و راه حل­ها بمنظور اطمینان از کارایی و قابلییت عملکرد بهینه انجام می دهد. این فرآیند آخرین بار در سال ۲۰۱۵ برگزار شده که تمام موارد توسط گیرنده تاپکن سر زمین آزمایش و تمامی الزامات تامین گردیده است. این موضوع منجر شد تا تاپکن برنده پیشنهاد عرضه ۴۰۰ دستگاه گیرنده HiPer SR network GNSS در سال ۲۰۱۶ شود و قرارداد را به مدت ۲ سال حفظ کند.

گیرنده ماهواره ای تاپکن
گیرنده ماهواره ای تاپکن

گیرنده HiPer VR GNSS تاپکن

گیرنده ها بمنظور انجام عملیات میدانی و دریافت آنی اطلاعات به صورت کینماتیک از سیستم GNSS شبکه ملی، استفاده می شوند. همچنین نقشه بردارها از نرم تاپکن MAGNET برای سهولت انجام کارهای دفتری استفاده می¬کنند.

NLS در پایان سال ۲۰۱۶، گیرنده HiPer HR تاپکن و کنترلر زمینی FC-5000 را آزمایش نمود و دریافت که این بهترین ترکیبی بوده که تا کنون استفاده کرده اند؛ بنابراین آنها ۲۰۶ عدد از این مجموعه (کیت) برای سال بعد و ۱۷۱ عدد برای سال ۲۰۱۸ سفارش دادند.

آزمایش تاپکن

NLS در پایان سال گذشته با این تصمیم که، به مشارکت خود با تاپکن ادامه دهد یا مناقصه معمول خود را برای سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴ آغاز کند، مواجه گردید. NLS تصمیم گرفت با انجام یک مناقصه که معمولا فرآیند تکمیل آن ۱۸ ماه به طول می انجامد، ابتدا تمام گیرنده های GNSS موجود در بازار فنلاند را در نظر بگیرد و آنها را در یک سری آزمایش های کنترل شده مقابل هم قرار دهد تا مشخص شود کدام از آنها بیشترین کارایی را دارند. در این آزمایش ها ۸ گزینه مختلف از جمله Topcon HiPer HR و Topcon HiPer VR مورد مقایسه قرار گرفتند. گیرنده ها، در یکی از آزمایشگاه های NLS در Kuusijarvi, Vantaa که دارای محیطی معمولی است پایش می شوند؛ این محیط از محیط هایی است که کارمندان NLS درآنها کار می کنند : محوطه ای با درختان متراکم و همیشه سبز. این آزمایش ها شامل، تنظیم همه گیرنده ها در یک نقطه، شمارش تعداد اصلاحات صحیح و تعداد خطاهایی که هرگیرنده در فاصله ۲۰ دقیقه ایجاد می کند، می شود. این فرآیند در ۱۰ مکان مختلف تکرار شده و تمام یافته ها ثبت و مقایسه گردیده اند.

NLS comparing GNSS receivers.

مقایسه گیرنده های GNSS توسط NLS

و برنده… است

زمانیکه نتایج حاصل شد، NLS تایید کرد که HiPer VR تاپکن به راستی بهترین عملکرد گیرنده را در گروه دارد، HiPer HR تاپکن نیز در جایگاه دوم نزدیک به اول قرار گرفت؛ بنابراین دریافتند که در حال حاضر با بهترین راه حل تجهیز شده اند و نیازی و برگزاری مناقصه در سال ۲۰۱۹ نبوده است.
Marko Ollikainen کارشناس ارشد خدمات پشتیبانی تولید در NLS گفت “محیط هایی که ما در NLS در آنها کار می کنیم می تواند برای اندازه گیری های دقیق RTK چالش برانگیز باشد. تقریبا حجم زیادی از کار در جنگل انجام شده، جایی که درختان و بوته ها فرآیند آماده سازی را با مشکل مواجه می کنند و معمولا نتایج غیر قابل اطمینان حاصل می شود. با این حال دستگاه های تاپکنی که ما در چند سال گذشته از آنها استفاده کردیم بسیار پربازده بوده و نتایج قابل اطمینانی حاصل کرده اند که اغلب اندازه گیری های ما اکنون می توانند حتی در محیط های پرچالش تر، به صورت RTK انجام شوند “
“در نتیجه، استفاده ما از توتال استیشن های سنتی بیشتر کاهش یافته زیرا ما همین کار را کارآمدتر و دقیق تر توسط گیرنده RTK تاپکن انجام می دهیم، که در نهایت به ما کمک می کند بازه زمانی انجام نقشه برداری کاداستر را کاهش و بهبود کارآیی را افزایش دهیم. این آزمایشات اخیر کیفیت برتر محصولات تاپکن را تایید کرده اند و ما امیدواریم تا سال های آینده رابطه عالی خود را ادامه دهیم. “
با توجه به یافته های اخیر، NLS تصمیم دارد قرارداد خود را با تاپکن که ارائه دهنده یکه تاز در این عرصه است، برای سالهای آتی ادامه دهد. در حال حاضر تعداد کل تجهیزات مورد استفاده تاپکن ۴۰۰ عدد است.

The HiPer VR.

گیرنده HiPer VR

منبع: www.gim_international.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط:

۱. کاریکاتور های نقشه برداری
۲. گزارش تصویری کلاس نقشه برداری اجرایی
۳. Topcon یکپارچه ­سازی پیشرفته Bentley را برای پردازش­های فتوگرامتری هوایی اعلام کرد.

نقشه برداری اجرایی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی نقشه برداری اجرایی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید