ژئوماتیکنقشه برداری

انتخاب آگاهانه در مقطع کارشناسی ارشد نقشه برداری

کنکور کارشناسی ارشد نقشه برداری,کنکور نقشه برداری,انتخاب گرایش در مقطع کارشناسی ارشد نقشه برداری
آموزش نقشه برداری آپسیس

انتخاب آگاهانه در مقطع کارشناسی ارشد نقشه برداری

باشگاه خبرنگاران جوان در خبری به نقل از مشاور سازمان سنجش آموزش کشور زمان اعلام نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۹۵ را دهه سوم خرداد اعلام کرد.
با توجه به فرارسیدن ایام اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، حجم زیادی از سؤالات مبنی بر این که کدام گرایش از گرایش های رشته مهندسی نقشه برداری را انتخاب کنیم سراغمان می‌آید. لذا به علت نبود منابع کافی و راه گشا در این موضوع، بر آن شدیم تا مقاله ای تحلیلی در این باب منتشر نماییم.
?? با امید موفقیت شما داوطلبین کارشناسی ارشد عزیز و گرامی

با توجه به فرارسیدن ایام اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، حجم زیادی از سؤالات مبنی بر این که کدام گرایش از گرایش های رشته مهندسی نقشه برداری را انتخاب کنیم سراغمان می‌آید. با اینکه بسیار مشتاقم که به همه این سؤالات پاسخ دهم، ولی متأسفانه این روزها به واسطه مشغله کاری، کمتر می توانم به تک تک دوستان انتقال تجربه کرده و آن ها را در یک انتخاب رشته صحیح یاری دهم. لذا تصمیم گرفته تا در یک فراغت خاطر متنی را آماده کنم، شاید تا حد زیادی به آن ها کمک کنه…

از لحاظ فلسفی انسان موجودی مختار بوده و سعادت مندی و خسران زدگی او نیز بر اساس همین اختیار شکل می گیرد. لذا در انتخاب راه و روش زندگی بایستی با احتیاط تمام و استمداد از قوه عقلیه  (و عدم تقلید کورکورانه) این کار رو به سرانجام برساند. شغل هم از لحاظ مادی (شامل اقتصاد، علم، جایگاه اجتماعی و…) و هم از لحاظ معنوی (مفید بودن، خدمت به خلق، رعایت حقوق دیگران و…) وسیله ای است که انسان در زندگی روزمره بایستی اختیار کند. بنده به واسطه ارتباط کاری که با سایر متخصصین داشته ام، در مورد رشته مهندسی نقشه برداری به این نتیجه رسیده ام که: نقشه برداری یکی از مشاغل علمی کاملاً خاص بوده که در زمینه لایه های مختلف اطلاعات مکانی به جامعه مهندسی و مدیریتی (و در آینده ای نه چندان دور به مردم) خدمت رسانی می کند.

همانند تمامی انتخاب ها، در انتخاب گرایش نیز بایستی چندین پارامتر را در نظر گرفت. پارامترهایی که در انتخاب یک گرایش مؤثرند، عبارت اند از: میزان علاقه، موقعیت شغلی و بازار کار، سطح علمی، دانشگاه مقصد و جایگاه پذیرش در دوره دکتری هستند. در این میان، پارامتر میزان علاقه مهمترین و تأثیرگذارترین عامل در انتخاب گرایش بوده و هست. شما بایستی به این توجه داشته باشید که کارشناسی ارشد فقط یک انتخاب نیست بلکه مسیری در جلوی روی شما باز خواهد گشود که تأثیر زیادی بر دوران جوانی شما خواهد گذاشت. اگر به گرایش انتخابی علاقه نداشته باشید، شما قادر نخواهید بود در آن گرایش یک متخصص موفق باشید. به طور مثال یکی از دوستانم انسان فوق العاده باهوشی بود ولی متأسفانه به دلیل نداشتن علاقه در آن گرایش، نتوانست ارشدش ر به پایان برساند.

نقشه برداری یکی از مشاغل علمی کاملاً خاص بوده که در زمینه لایه های مختلف اطلاعات مکانی به جامعه مهندسی و مدیریتی (و در آینده ای نه چندان دور به مردم) خدمت رسانی می کند.

پارامتر بعدی موقعیت شغلی و بازار کار آن گرایش هست، که بسیاری بر همین اساس انتخاب گرایش می کنند. البته این پارامتر نقش بسزایی بر انگیزه  و موفقیت در آن گرایش خواهد گذاشت. این نکته را هم عرض کنم که بسیاری از افراد به خاطر موقعیت شغلی بهتر ادامه تحصیل می دهند. در پاسخ به این ها بایستی گفت: که با همان مدرک و دانش کارشناسی نقشه برداری، خیلی کارها را می توانید انجام دهید (که نیازی به گرفتن مدرک ارشد نیست)؛ بی خودی جوانی، که بهترین روزهای زندگیتان را شامل می شود، به هدر ندهید. من به شخصه افراد زیادی را دیده ام که به خاطر همین مسئله و عدم کامیابی به خواسته اصلی شان دچار افسردگی و بی میلی شده اند (این دسته از افراد هم از زندگی و لذت بردن از دوران جوانی عقب مانده اند و هم به لحاظ افسردگی از ادامه تحصیل).

پارامتر سوم، سطح علمی گرایش انتخابی است. بعضی از افراد به واسطه علاقه ای که به دانش و علم یک گرایش دارند، آن گرایش رو انتخاب می کنند. این افراد بایستی به اساتید موفق در آن گرایش ها رجوع کنند و به طور معمول اینگونه افراد کمتر دچار اشتباه می شوند. فقط به این نکته توجه داشته باشید که به طور استثناء برای انتخاب گرایش ژئودزی صرف داشتن علاقه ملاک نیست!!! شما از لحاظ علمی، ریاضیات و هوش بایستی در جایگاه متوسط به بالایی قرار داشته باشید. من دوستانی داشته ام که علاقه زیادی به ژئودزی داشتند، ولی به دلیل سطح علمی پایین دانشگاه قبلی (و یا حتی سطح هوش پایین) در مقطع کارشناسی ارشد ژئودزی اخراج شدند.

دانشگاه مقصد پارامتر مؤثری است که هم بر سطح علمی و هم بر موقعیت شغلی تأثیر چشمگیری دارد. در انتخاب بعضی گرایش ها بایستی پارامتر دانشگاه مقصد را حتماً لحاظ کرد وگرنه ممکن است در آینده دچار پشیمانی شوید. با اینکه اعتقاد من این است که همه چیز به خود شخص وابسته است و نقش استاد و دانشگاه در حد ۳۰ درصد است، ولی بعضی از رشته ها و دانشگاه ها به حدی قوی هستند که وجودشان یک نعمت به حساب می آید.

فقط به این نکته توجه داشته باشید که به طور استثناء برای انتخاب گرایش ژئودزی صرف داشتن علاقه ملاک نیست!!!

پارامتر جایگاه پذیرش در دوره دکتری تقریباً آخرین پارامتر به حساب می آید. چرا که تمامی رشته ها تقریباً دوره دکتری دارند ولی بعضی چون می خواهند اپلای کنند بایستی این پارامتر را در نظر بگیرند. به طور مثال رشته سنجش از دور و فتوگرامتری رشته های خوبی برای اپلای کردن هستند، ولی هیدروگرافی و سیستم اطلاعات مکانی ممکن است از سطح پایین تری نسبت به رشته های سنجش از دور و فتوگرامتری در اخذ پذیرش دکتری خارج داشته باشند.

بعضی مواقع داشتن اطلاعات زیاد باعث می شود که فرد دچار سردرگمی بیشتری شود. لذا در این گونه انتخاب ها (به خصوص انتخاب گرایش و یا انتخاب همسر) لازم است که یکی شما رو هل دهد تا از برزخ سردرگمی بیرون بیایید. به همین دلیل لازم دیده ام که موارد فوق را فرموله کرده و به دوستان پیشنهاد کنم تا بر این اساس تصمیم بگیرند.

بایستی با توجه به جدول ۱ و  بر اساس فرمول زیر به هر گرایش امتیاز داد و سپس بر اساس بالاترین امتیازات، گرایش ها را انتخاب کرد.

تراز هر گرایش = میزان علاقه × ۱٫۵ + بازار کار + سطح علمی + جایگاه دکتری × ۰٫۵

جدول ۱: وزن پارامترهای مؤثر بر انتخاب گرایش در رشته مهندسی نقشه برداری
دانشگاه گرایش میزان علاقه بازار کار سطح علمی جایگاه دکتری
تهران GIS ۷۵
RS ۴۰
Photo ۱۰۰ ۶۰ ۹۰ ۷۵
Geodesy ۹۰ ۳۰ ۹۰ ۶۵
Hydro ۵۰
خواجه نصیر GIS
RS
Photo
Geodesy

وزن هر پارامتر عددی بین ۱ تا ۱۰۰ باشد.

با توجه به جدول ۱، به طور مثال برای کسی که جدول ۱ را به صورت بالا پر کرده، با توجه به تراز  ۳۳۷ گرایش فتوگرامتری دانشگاه تهران در برابر تراز ۲۸۷ ژئودزی دانشگاه تهران؛  انتخاب گرایش فتوگرامتری از اولویت بالاتری برخوردار است.

لذا به دوستان توصیه می شود که ابتدا وزن تمامی موارد مطرح شده را با کمک افراد موفق هر گرایش پر کنند، سپس بر اساس علاقه خود تراز بندی کنند.

به طور خلاصه زمینه های تحقیقاتی  در دوره ارشد فتوگرامتری به صورت زیر هستند:

بازسازی سه بعدی (با تصاویر، فازوگرامتری و فن های نوین اندازه گیری)، جابجایی سنجی، ویدیوگرامتری، گرافیک کامپیوتری، بینایی کامپیوتری، رادارگرامتری، فتوگرامتری پهپاد، لیدار، روش ها و مدلسازی های پیشرفته در پردازش تصویر، روش های پیشرفته و خودکار در توجیه داخلی و خارجی و مثلث بندی و …

برای سایر رشته ها به افراد موفق در آن گرایش ها رجوع شود.

توجه داشته باشید که پیش زمینه تمامی این نظرات به واسطه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فتوگرامتری دانشگاه تهران بوده و با توجه به اینکه تقریباً در اکثر جلسات دفاعیه پایان نامه ها و با تمامی دوستان تحصیل کرده در تمامی گرایش ها ارتباط علمی نزدیکی داشته ام؛ این متن را می نویسم و نظرات من نسبت به تمامی گرایش ها بر اساس استنباطی بوده است که من از آن ها داشته ام. لذا در صورتی که باعث رنجش خاطر محققان و صاحب نظران سایر رشته ها شده و یا در حق آن گرایش ها کم لطفی شده از تک تک آن عزیزان عذرخواهی نموده و پوزش می طلبم. راستش را بخواهید نظر من این است که صاحب نظران تمامی گرایش ها یک متنی را آماده کرده و آن را در اختیار سایرین قرار دهند. هماهنگی این کار مستلزم پیدا کردن افراد موفق در آن گرایش ها و همکاری آن عزیزان است؛ اما متأسفانه این گونه افراد کمتر وقت شریفشان را برای این کارها  می گذارند.

با سپاس و آرزوی موفقیت دوستان

نورالله تتر کارشناس ارشد فتوگرامتری دانشگاه تهران، خرداد ۱۳۹۵


آپسیس به عنوان نماینده فروش کتاب های نشر نوآور، محصولات مرتبط با کنکور رشته نقشه برداری را به صورت پک و بسته به همراه تخفیف و پست به سراسر کشور آماده و مهیا کرده و در اختیار داوطلبان گرامی قرار می دهد. در ادامه می توانید بر روی بسته مرجع کامل کنکور مختص رشته نقشه برداری کلیک کرده و خرید نمایید.

بسته مرجع کامل کنکور نقشه برداری ۱۰% تخفیف

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید