ژئوماتیکفتوگرامترینقشه برداری

نقشه برداری بسیار سریع و کم‌هزینه‌ با UAV

UAV,UAS,سامانه­ هوایی بدون سرنشین,نقشه برداری
آموزش نقشه برداری آپسیس

وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین (UAV)؛ که با عنوان سامانه­ هوایی بدون سرنشین (UAS) نیز شناخته می­ شود، هواپیمایی است که توسط یک خلبان از راه دور یا یک هدایت­ گر، بدون هیچ سرنشینی در داخل هواپیما به پرواز درمی‌آید. وسایل نقلیه بدون سرنشین که جزء اصلی میدان­ های نبرد امروزی و فناوری­ های نوظهور در جهان می­ باشند، می­ تواند یک ابزار ارزشمند در حوزه­ ی خدمات مکانی باشد.

quadrocopter-451747

محققین و صاحبان تجارت در حال یافتن کاربردهای بیشتر و بیشتر برای UAV های غیرنظامی می­ باشند، چون UAV ها قادر هستند برای مدت‌زمان‌های طولانی درحالی‌که داده و تصویر اخذ می­ کنند در هوا بمانند و برای بهره‌برداری و نگهداری نسبت به هواپیماهای سرنشین دار به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای ارزان­تر هستند. UAV که پهپاد نیز نامیده می­ شود بخشی از صنعت هوایی را شکل می­ دهد که در سال­ های آتی رشد فزاینده­ای به خود خواهد دید.

drone-674235 (1)

کاربردهای تجاری بالقوه سامانه ­های بدون سرنشین بسیار گسترده هستند، شامل سنجش‌ازدور اتمسفر، مقابله با بحران، نظارت کشاورزی محصولات، خاک و دام، سم‌پاشی محصولات، نظارت بر آتش­ سوزی جنگل­ها، مطالعات حیات‌وحش، نظارت بر خط نیرو و خط لوله، حمل‌ونقل بار، عملیات تجسس و نجات، و عکس‌برداری هوایی در زمینه­ هایی مانند املاک و مستغلات، عمران، صنعت فیلم و سرگرمی، و بررسی حوادث. در یک گزارش فنی بیان شد شرکت­های برق به UAV ها برای نظارت و حفاظت خطوط نیروی خود و اسکن خطوط با دوربین­های مادون‌قرمز علاقـه ­مندند.

drone-491807_1280

 UAV در مقایسه با سامانه­ های مرسوم، نقشه­ برداری بسیار سریع و کم‌هزینه‌ای را فراهم می ­آورد.

UAV ها در ارائه­ ی خدمات از اجاره­ ی یک بالـگـرد مقرون­ به­ صرفه و امن­ تر هستند و می­ توانند با استفاده از ناوبری به کمک GPS، خطوط نیرو را بین زمین­ های متراکم یا غیرقابل دسترسی دنبال و اسکن کنند. این گزارش همچنین بیان کرد، شبکه­ های کوچک اخبار تلویزیونی، که برخلاف ایستگاه­ های شهری بزرگ قادر به پرداخت هزینه­ ی بالگرد نیستند، UAV ها را برای جمع­ آوری تصاویر یا ویدئوهای هوایی از صحنه ­ی یک گزارش مدنظر قرار می ­دهند. هنوز مشخص نیست آیا UAV ها جایگزین هواپیمای تصویربرداری سرنشین دار خواهند شد یا در کنار آن­ها کار خواهند کرد، اما UAV ها می­توانند توانایی­ های جمع­آوری اطلاعات متخصصین علوم مکانی را به­ طور قابل‌ملاحظه‌ای تحت تأثیر قرار بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید