اخبار ژئوماتیک

گزارشی از میزان نرخ فرونشست زمین درکشورهای مختلف جهان

آموزش نقشه برداری آپسیس
در حالی که طبق بررسی های به عمل آمده از سوی اداره کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور بیشترین میزان نرخ فرونشست در ایران مربوط به شهر تهران در حوالی اتوبان آزادگان به میزان ۲۲ سانتی متر گزارش شده است،بررسی های صورت گرفته توسط انستیتو تحقیقات Deltares در کشور هلند نشان می دهند بیشترین میزان فرونشست در دیگر نقاط جهان مربوط به شهر توکیو در ژاپن با ۲۳٫۹  سانتیمتر در سال بوده است.

به­ گزارش روابط عمومی سازمان نقشه­ برداری کشور بررسی­ های این مرکز تحقیقاتی حاکی­ از­آن­است که بیشترین میزان فرونشست بر­اثر کاهش آب­های زیر­زمینی مربوط به شهر­های سن­خوزه،تاکسن،ساکرامنتو، و سانفرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا،  و شهر­های مکزیکو­سیتی پایتخت مکزیک، و تهران پایتخت ایران­ بوده­است. البته کمترین میزان این پدیده مربوط به وست ندرلند در کشور هلند با میزان۷/۱ سانتی­متر در سال بوده­است.

ازمیان شهر­های بزرگی که رسوبات ساحلی و رود­خانه ه­ای نقش مهم در پدیده فرونشست داشته­ اند، می ­توان به شهر­های اوزاکا،نیگاتا،و ناگویا در ژاپن، شهرهای هیوستون،لس­ آنجلس،و نیواورلئان در آمریکا، و شهرهای لندن در انگلستان،بانکوک در تایلند، و ونیز در ایتالیا اشاره ­نمود.

بررسی­های به­ عمل ­آمده نشان­ می­دهند که عوامل مختلفی در بروز پدیده فرونشست دخیل­ بوده­ اند که از مهمترین آنها می­توان عوامل طبیعی همچون حرکات پوسته زمین، تعادل ایزواستاتیک یخچالی وتجمع رسوبات طبیعی، فعالیت­های آتشفشانی،زلزله، و تغییرات آب و­هوایی و همچنین عوامل انسانی نظیرفشردگی لایه­های سطح زمین بر­اثر ساخت­ و ساز­ها، زهکشی­ ها و اکسیداسیون متعاقب آنها،انجماد خاک­های ارگانیک و زغال سنگ خام بر اثر تغییر دادن لایه­ های شن و گل رس در لایه­ های سطحی زمین و عوامل دیگری مثل استخراج منابع نفت،گاز، نمک، و آب­های زیر­زمینی در لایه­ های عمیق­تر را عنوان نمود.

منبع: انستیتو تحقیقات Deltares در هلند، www.deltares.nT ،

مقاله تحت عنوان: Sinking Cities, An integrated approach towards solutions،  تهیه ­شده در اکتبر ، ۲۰۱۳به روز­رسانی ­شده در ژانویه ۲۰۱۵٫

منبع: سایت سازمان نقشه برداری کشور

دیدگاهتان را بنویسید