اخبار ژئوماتیک

علل فرونشست زمین در یزد؛ از برداشت بی‎رویه آب‎های زیرزمینی تا سیستم فاضلاب نامناسب شهری

آموزش نقشه برداری آپسیس

فرونشست زمین در استان یزد، مخاطرات و علل آن، مهمترین موضوعی بود که در دیدار رئیس سازمان نقشه برداری کشور با امام جمعه این استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی در پایان سفر یک روزه خود به یزد در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری یزدی، امام جمعه این استان، با اشاره به اینکه برخی استان‌های کشور از جمله یزد با معضل فرونشست زمین روبرو هستند؛ علت آن را عمدتا به دلیل برداشت زیاد از منابع آب‌های زیرزمینی دانست.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور، این سازمان را یکی از سازمان های زیربنایی کشور و زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه معرفی کرد و از فعالیت‎ها و وظایف متعدد آن سخن گفت و افزود: پس از گذشت ۴۰  سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران موفق شدیم نقشه های دریایی تهیه شده در خلیج فارس و دریای خزر را به تایید سازمان‎های بین المللی برسانیم. هم اکنون کلیه ناوگان‎ها و شناورهایی که در خلیج فارس تردد می‎کنند باید از نقشه های ایران استفاده کنند.

معاون سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از دهه ۳۰ در کشور عکس‎های هوایی داریم و اکنون بزرگترین آرشیو عکس هوایی کشور با حجم اطلاعات بیش از ۳۷۰ ترابایت در سازمان نقشه برداری کشور نگهداری می‎شود.

شفیعی تصریح کرد: در راستای سنددار کردن زمین های کشاورزی که معضلی برای روستاییان و کشاورزان است؛ اقدامات گسترده ای صورت گرفته و با هماهنگی نهادهای مربوط در حال انجام است. وی با بیان اینکه در حال تلاش هستیم، دسترسی مردم به مجموعه عظیم داده های ارزشمندی را که در اختیار داریم، آسانتر کنیم گفت: در تلاش هستیم تا این امکان برای هر شهروند ایرانی از طریق دفاتر پیشخوان دولت در شهرهای مختلف امکان‎پذیر شود و مجبور نباشند برای این منظور به تهران مراجعه کنند.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه هر نوع تغییری که در پوسته زمین به دلایل مختلف از جمله تغییرات ارتفاعی در این سازمان ثبت و بررسی می شود، گفت: این تغییرات ارتفاعی پوسته زمین، فرونشست‎ها را نشان می‎دهند که معضل بسیار مهم در کشور به حساب می‎آید.

وی با تاکید بر اینکه در صورت تداوم روند برداشت‎ از آب‎های زیرزمینی و الگوی مصرف آب به شکل فعلی، با تخریب شدیدی روبرو خواهیم شد، یادآور شد: سالهاست که نسبت به مخاطرات فرونشست در کشور هشدارهای لازم داده شده، اما با کمال تاسف درست در همان نقطه ای که این مشکل وجود دارد، ساخت و سازهای بسیاری صورت گرفته است.

گلایه امام جمعه یزد از سیستم فاضلاب شهری

 

آیت االله محمدرضا ناصری یزدی امام جمعه این استان نیز در دیدار رئیس سازمان نقشه برداری با اشاره به آمارهای ارائه شده در ارتباط با تصاویر ارتفاعی و فرونشست‎ها در نقاط مختلف کشور، از مشکلات سیستم فاضلاب شهرهایی از جمله یزد سخن گفت که به گفته وی «بدتر از آب کشیدن از چاه است».

وی خاطرنشان کرد: این سیستم رطوبت زمین را جذب و موجودات زیرزمینی را نابود می کند و خشکی زمین هم سبب به وجود آمدن رانش‎های زمین می شود. در حالیکه قرار بود تدبیری اندیشیده شود تا با جمع‎آوری فاضلاب، از خشکی زمین جلوگیری شود و آب ناشی از تصفیه فاضلاب‎ها، دوباره به سفره های زیرزمینی باز گردد.

ناصری یزدی با اشاره به اینکه استفاده درستی هم از پس‌آبها صورت نمی گیرد، گفت: در حال حاضر منشاء خیلی از ریزگردهایی که به وجود آمده سیستم فاضلابی است که در کشور داریم. البته گویا مسئولان نسبت به نادرست بودن این اقدام مطلع شده‎اند و دوباره مصوب کردند که پس‌آبها به صورت مصنوعی در زمین تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً امکان حذف کامل برداشت از آبهای زیرزمینی وجود ندارد ولی در مقابل باید علاوه بر اینکه زمینه بازگشت آب به سفره های زیرزمینی را فراهم کنیم، نسبت به مدیریت مصرف هم توجه داشته باشیم.

گفتنی است دکتریحیی جمور معاون فنی سازمان و دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه برداری و مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در این دیدار حضور داشتند.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در سفر یک‎روزه به یزد با سرپرست استانداری و نیز مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز دیدارهایی داشت.

منبع: سایت سازمان نقشه برداری کشور

دیدگاهتان را بنویسید