اخبار ژئوماتیکژئوماتیک

تولید اطلس ملی با همکاری سازمان های نقشه‌برداری و هواشناسی

دکتر علیرضا آزموده اردلان
آموزش نقشه برداری آپسیس

رئیس سازمان نقشه برداری از همکاری سازمان نقشه‌برداری با سازمان هواشناسی در تولید اطلس ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ علیرضا آزموده اردلان با اذعان بر غیرممکن بودن پیش‌بینی زمان زلزله از کاربرد داده‌های این سازمان در پهنه‌بندی و شناسایی نقاط با احتمال بالای خطر زلزله برای استفاده در امر راه و شهرسازی خبر داد.
معاون سازمان برنامه و بودجه در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه همکاری میان این سازمان نقشه برداری و سازمان هواشناسی در گفتگو با پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: پیش‌بینی وقوع زلزله بسیار دشوار است و با اینکه می‌توان تغییر شکل بر اثر استرس یا تنش وارد بر پوسته را تعیین کرد ولی ساختار پوسته زمین بسیار پیچیده است و تعیین زمان شکست بسیار دشوار است.
وی افزود: وقتی تکه چوبی را خم می‌کنیم به حد خاصی از خم شدن که برسد می‌شکند و این حد خاص را می توان برای سایر چوب‌ها با خاصیت یکسان درنظر گرفت اما در پوسته زمین نمی‌توان چنین ارتباط دقیقی را بین لحظه شکست و حد خم شدن یافت زیرا هر قسمت پوسته زمین از نظر ساختار درونی، ضخامت مواد تشکیل دهنده و ترک‌های وارد شده بر آن متفاوت با قسمت دیگر است و رسیدن به لحظه دقیق وقوع زلزله غیرممکن است.
آزموده اردلان افزود: در این حال می‌توان از داده‌های سازمان نقشه‌برداری برای پهنه‌بندی زمین و معرفی نقاط با احتمال بیشتر خطر زلزله استفاده کرد که این امر کاربرد زیادی درامور عمرانی دارد و کمک می‌کند که در ساخت خانه و ساختمان استانداردهای بالاتر و مقررات ساختمانی سخت‌گیرانه ‌تری را برای مناطق با ریسک بالای زلزله درنظر بگیرند و امنیت جانی اهالی این مناطق فراهم شود.

تعامل سازمان نقشه برداری با بخش‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی

رئیس سازمان نقشه برداری کشور به تعامل این سازمان با وزارت راه و شهرسازی در زمینه‌های فناوری اطلاعات، برنامه‌ریزی و شهرسازی همچنین هواشناسی اشاره کرد و گفت: ارتباط تنگاتنگ بخش‌های مختلف وزارت راه با این سازمان الزامی است چون به اطلاعاتی نیاز دارند که ما متولی تهیه آن هستیم.
وی به امضای تفاهمنامه همکاری میان سازمان‌های نقشه‌برداری و هواشناسی اشاره کرد و افزود: از محورهای این تفاهمنامه می‌توان به تبادل داده‌های سازمان نقشه برداری از طریق ایستگاه‌های دائمی از جو بالا و بخار آب و همچنین نصب سنسورهای هواشناسی بر روی هواپیماهای سازمان نقشه برداری اشاره کرد که می‌تواند چراغ راه ما برای همکاری‌های بعدی باشد. آزموده اردلان گفت: به دنبال ایجاد همکاری درزمینه‌های پژوهشی، کاربردی و امور توسعه‌ای و مشاوره‌ای با سازمان هواشناسی هستیم و تولید اطلس ملی، عملیات هیدروگرافی و برگزاری دوره‌های آموزشی در زمینه سنجش از دور و تفسیر و پردازش تصاویر ماهواره از موضوع های تفاهمنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید