ژئودزیژئوماتیکهیدروگرافی

آلتیمتری یک پتانسیل و فنّاوری قوی در مونیتورینگ تغییرات سطح دریا

ارتفاع سطح دریا,انامولی سطح دریا,جزرومد اقیانوس,ماهواره جیسون1,آلتیمتری,ناسا,آژانس فضایی فرانسه,تاپکس پوزیدون
آموزش نقشه برداری آپسیس

از دو دهه گذشته بسیاری ماهواره آلتیمتری پرتاب شده است. این فنّاوری یک پتانسیل قوی به عنوان یک ابزار کمکی در مقابل روش های سنتی مثل تایدگیج[۱] در مونیتورینگ[۲] تغییرات سطح دریا به شمار می رود. آلتیمتری یک فن بر پایه مشاهدات فضایی برای اقیانوس ها است. این روش در افزایش رزولوشن مکانی نسبت به تایدگیج ها بسیار موفق بوده است. ماهواره های آلتیمتری یک­سری معایب و مزایا دارد، برای مثال اینکه ماهواره آلتیمتری ای مثل جیسون۱ مناطق عرض جغرافیایی بالاتر از ۶۶ درجه جنوبی و شمالی را پوشش نمی دهد. اگرچه ترکیب برخی ماهواره های آلتیمتری مثل تاپکس پوزیدون و جیسون۱ توانایی ما را در مونیتورینگ جریان­های اقیانوسی و فراهم کردن کیفیت بالاتر در شبیه سازی مدل های اقیانوسی افزایش می دهد. همچنین ترکیب آلتیمتری و گراویمتری یک محدوده وسیعی از تولیدات اقیانوسی را می دهد.

[۱] Tide guage

[۲] Monitoring

ین فنّاوری یک پتانسیل قوی به عنوان یک ابزار کمکی در مقابل روش­های سنتی مثل تایدگیج در مونیتورینگ تغییرات سطح دریا به شمار می رود.

TOPEX-JasonSeries2008

ماهواره جیسون۱ پروژه مشترکی بین ناسا و آژانس فضایی فرانسه (CNES) است. جیسون۱ در ۷ دسامبر ۲۰۰۱ از ایستگاهی در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد، این ماهواره برای اندازه گیری تغییرات اقلیم با دقت میلی­متر در سال برای تغییرات جهانی سطح دریا طراحی شده است. همچنین این ماهواره بهینه شده برای اندازه گیری ارتفاع سطح دریا. به طور کلی این ماهواره قادر به جمع آوری داده هایی است که نهایتاً از آن­ها برای محاسبه ارتفاع سطح دریا[۱] (SSH) و انامولی سطح دریا[۲] (SLA) استفاده می­شود. جیسون۱ یک پریود زمانی ۹٫۹۱۵۶ روز دارد. مدار آن دایره ای و ارتفاعش ۱۳۳۶ کیلومتر از سطح زمین است، زاویه میل آن ۶۶ درجه است. این ماهواره در ۱ جولای ۲۰۱۳ پس از ۱۱٫۵ فعالیت به مأموریت خود پایان داد.

[۱] Sae Surface Height

[۲] Sea Level Anomaly

p9743_a2fa690331f41617f30924ebd93bc436Jason-1_measurement_system

ماهواره جیسون۱ پروژه مشترکی بین ناسا و آژانس فضایی فرانسه (CNES) است. جیسون۱ در ۷ دسامبر ۲۰۰۱ از ایستگاهی در کالیفرنیا به فضا پرتاب شد، این ماهواره برای اندازه گیری تغییرات اقلیم با دقت میلی­متر در سال برای تغییرات جهانی سطح دریا طراحی شده است.

آویزو شامل داده های تصحیح شده ارتفاع سطح دریا و انامولی سطح دریا است. این داده ها با تأخیر سه ماهه در دسترس استفاده کنندگان قرار می گیرد. انامولی سطح دریا اختلاف بین ارتفاع واقعی سطح دریا و میانگین ارتفاع سطح دریا را نشان می­دهد. همان­طور که بیان شد داده­های جیسون۱ یک سیکل تکراری ۹٫۹۱۵۶ روز را دارند. شروع این سیکل ها از ژانویه ۲۰۰۲ تا حال حاضر بوده بدین صورت که سیکل شماره ۱ برای اول ژانویه ۲۰۰۲ بوده و به همین ترتیب شماره سیکل بعدی پس از ۹٫۹۱۵۶ روز افزایش می یابد. داده های جیسون۱ در فرمت نت سی دی اف قابل دسترسی می باشند که برای ریگرید کردن و باز کردن آن­ها از نرم افزار برت[۱] استفاده می کنیم. این نرم افزار برای پردازش و خواندن داده های آلتیمتری طراحی شده است.

داده های آلتیمتری از نظر اثرات ژئوفیزیکی و محیطی از قبیل تأثیر وضعیت سطح دریا، تأخیر یونوسفری، تصحیحات تروپوسفر خشک و تر، اثرات جزرومدی مثل جزرومد اقیانوسی یا قطب، بار جزرومد اقیانوس، بایاس الکترومغناطیس و تصحیحات بارومتری  تصحیح شده اند.

[۱] Basic Radar Altimetry Toolbox

نوشته مهندس فرزام فتح ا… زاده کارشناس ارشد ژئودزی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی


مطالب مرتبط:

۱. تاپکن در صدر برای نقشه برداری زمینی ملی فنلاند
۲. گزارش تصویری کلاس نقشه برداری اجرایی
۳. Topcon یکپارچه ­سازی پیشرفته Bentley را برای پردازش­های فتوگرامتری هوایی اعلام کرد.

نقشه برداری اجرایی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی نقشه برداری اجرایی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید