اخبار ژئوماتیک

آزادسازی اطلاعات موجب اشتغال پایدار می شود.

آموزش نقشه برداری آپسیس

دکتر شفیعی در دیدار با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: آزاد سازی اطلاعات می تواند موجب اشتغال پایدار شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور به نقل از ایرنا، روز دوشنبه ۱۹ آذرماه، مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور، در نشست با مدیران سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: آزاد سازی اطلاعات می تواند خدماتی در بخش های مختلف اقتصادی و کسب و کارها ارائه دهد و این اقدام در حوزه معدن، کشاورزی، ساختمان و جمعیت، موجب خلق ارزش افزوده و ایجاد اشتغال پایدار می شود.

وی افزود: افراد می توانند با دسته بندی اطلاعات، تهیه نرم افزارها و با در اختیار گرفتن این اطلاعات و فروش به دستگاه ها و بخش خصوصی، اشتغال زایی کنند.

وی با بیان اینکه سازمان نقشه برداری کشور به دنبال آزاد سازی اطلاعات است گفت: بر اساس استدلال، اطلاعات را نمی توان در یک نقطه نگهداری کرد و اگر داده ها و اطلاعات به صورت شفاف در خدمت عناصر سرمایه گذاری و افراد قرار نگیرد مانع توسعه یافتگی و موجب ایجاد فساد در دستگاه ها می شود.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور افزود: تغییرات در حوزه فناوری بسیار سریع است و انتخاب روش تولید اطلاعات، نیاز به رصد فضای پیرامونی، استفاده از فناوری روز و بهره گیری از داده های مکانی دارد که سازمان نقشه برداری کشور، اجرای این امور را تسهیل می کند.

وی با اشاره به روند کُند ایجاد سامانه اطلاعات مکانی(GIS) در کشور افزود: از زمان ورود سامانه اطلاعات مکانی به کشور تاکنون نتوانستیم به درستی در تمامی حوزه ها از این ظرفیت استفاده کنیم.

شفیعی عنوان کرد: تعداد بسیاری از دستگاه های بزرگ و برخی وزارت خانه ها هم اکنون فاقد سامانه اطلاعات مکانی مناسبی هستند.

وی بیان کرد : از برنامه چهارم و پنجم توسعه با وارد کردن مقوله زیرساخت داده مکانی در ادبیات توسعه و برنامه ریزی کشور، بنا شد دستگاه ها سامانه اطلاعات مکانی داشته باشند که این سامانه در مرحله برنامه ریزی و آمایش سرزمینی ایفای نقش می کند.

 رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه، اهتمام لازم به این سامانه نشد گفت: در دفتر آمایش سرزمین، بر اساس احساس نیاز، سامانه ساترا در سال ۹۳ ابداع شد و در این زمینه وب جی آی اس را برای رصد آمایش و توسعه ابداع کردند که نتوانست نیازها را مرتفع کند.

وی با بیان اینکه استان ها با سامانه ساترا درگیر مشکلاتی هستند تصریح کرد: این سامانه با وجود هزینه هایی که داشته است، نتوانست اهداف را محقق کند زیرا زمانی با اطلاعات می توان تصمیم گیری کرد که دیدگاه مکانی، متولیان، لایه ها و استانداردها مشخص باشند؛ که در سامانه ساترا این فرایند مغفول مانده است.

شفیعی گفت: نظام اطلاعات پایه مکانی کشور برای پروژه های ملی اقتصاد مقاومتی تعریف شده و سازمان نقشه برداری کشور مسئولیت اجرای این پروژه ها را برعهده گرفت.

وی بیان کرد: زیرساخت داده های مکانی (SDI)،  مفهومی جهانی است و کشورها نظام اطلاعات مکانی خود را براساس این زیرساخت تعریف می کنند لذا این زیرساخت باید هرچه سریع تر در ایران استقرار پیدا کند.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور افزود: این سازمان، ۱۶۹ لایه اطلاعات مکانی را در سامانه خود تعریف کرده که هر لایه مربوط به یک بخش و حوزه است و قابلیت ارتقا، توسعه و کامل تر شدن در این لایه ها وجود دارد.

وی ادامه داد: تاکنون استان های گیلان، مازندران و سمنان به زیرساخت ملی داده های مکانی متصل شده اند و در نقشه راه توسعه دولت الکترونیک نیز به این زیرساخت ملی اشاره شده و حتی در برخی استان ها، کمیته ای زیر نظر استاندار در این زمینه شکل گرفته است.

شفیعی گفت: سازمان نقشه برداری کشور، وظیفه نظارت بر اجرای این زیرساخت را نیز دارد و اعتقاد داریم نظارت باید پیش از شکل گیری پروژه ها اتفاق بیفتد.

وی تاکید کرد: برخی دستگاه ها از جمله بنیاد مسکن، اعتبار بسیاری برای تهیه نقشه های روستایی به صورت زمینی هزینه کرده که این نقشه ها قابلیت مطلوبی ندارند؛ لذا دستگاه ها می توانند از فناوری ایجاد شده توسط سازمان نقشه برداری کشور، در این زمینه استفاده کنند تا جلوی کارهای بی ضابطه گرفته شود.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور گفت: امکان تغییر شکل و انتقال امکانات سامانه اطلاعات مکانی منطقه جنوب شرق کشور، به استان کرمان وجود دارد زیرا کرمان از نظر وسعت و ظرفیت ها در توسعه، بسیار با اهمیت تر است.

وی اضافه کرد: ایستگاه ژئودینامیک، در راستای پایش زلزله و فرونشست زمین مورد استفاده قرار می گیرد که به زودی این ایستگاه ها در استان کرمان نیز توسعه خواهند یافت.

بهره وری آب در کرمان نصف متوسط کشور است

در ادامه این گفتگو، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: بهره وری آب در این استان به میزان نصف متوسط ملی است؛ لذا باید ضمن حفظ ظرفیت های کشاورزی، بهره وری آب افزایش یابد.

سهم استان کرمان از تولیدات کشاورزی کشور حدود ۷٫۵ درصد است و این استان با هفت میلیارد مکعب آب مصرفی سالانه (به میزان حدود هفت درصد آب مصرفی کشور) تنها سهم ۳٫۴ تا ۳٫۷ از ارزش افزوده کشور را در این بخش داراست.

رودری؛  با بیان اینکه سهم هر کدام از بخش ها در چشم انداز توسعه استان کرمان تعریف شده است بیان کرد: بر اساس سند چشم انداز، باید درآمد سرانه و معیشت استان کرمان طی سال ۹۶ تا افق ۱۴۰۰ به صورت خالص ۳۰ درصد رشد داشته باشد.

وی با بیان اینکه برنامه آمایش استان کرمان تنظیم و نهایی شده است گفت: پس از تدوین برنامه توسعه، نقشه راه تفصیلی و عملیاتی تا سطح پروژه داریم و می دانیم چه میزان منابع، سرمایه گذاری خارجی، بودجه دولتی نیاز پروژه ها است.

وی همچنین با بیان اینکه باید از نگاه آماری خارج شویم تصریح کرد: اطلاعات باید در اختیار توسعه استان قرار گیرد و موازی کاری دستگاه ها برای تهیه نقشه ها باید یکپارچه سازی شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان افزود: با تاکید استاندار، باید زمینه ای فراهم شود تا با همکاری دستگاه های دخیل از نقشه های شهری و استانی استفاده شود زیرا با تبادل نظر فرابخشی می توان از ظرفیت ها بهره بیشتری برد.

وی با تاکید بر اینکه مهمترین وظیفه استان کرمان، راهبری در راستای توسعه و تدوین یک برنامه مدون است؛ افزود: راهبردهای کلان استان برای حرکت هدفمند و راهبردی دستگاه ها، بر اساس نقشه راه تعریف شده است.

منبع: سایت سازمان نقشه برداری کشور


دیدگاهتان را بنویسید