اخبار ژئوماتیک

نقشه پهنه های آبی کشور تهیه شد.

آموزش نقشه برداری آپسیس

کرمان – ایرنا – رئیس سازمان نقشه برداری کشور گفت : با برنامه ریزی ها و اقدامات راهبردی انجام شده، نقشه پهنه های اصلی آبی کشور توسط این سازمان تهیه و تدوین شده است.

به گزارش ایرنا، مسعود شفیعی عصر دوشنبه در حاشیه دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان افزود: نقشه پهنه های آبی خلیج فارس و دریای خزر اینک تهیه شده و تهیه این نقشه ها به منظور استفاده در عرصه شناورهای بین المللی بوده است.
وی تصریح کرد: استان پهناور کرمان طی سال های گذشته به علت مباحث ژئوفیزیکی و گسل ها دچار تغییراتی شده است لذا نیاز به تهیه نقشه های به روز در این استان نیز وجود دارد.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور عنوان کرد: تهیه نقشه های جامع و کاربردی از استان کرمان امنیت را در حوزه سرمایه گذاری و فعالیت های عمرانی تقویت می کند.
وی گفت: نقشه های ۵۰ نقطه از استان کرمان تاکنون تهیه شده و آخرین عکسبرداری این استان در سال ۹۱ در این شهر بوده است.
شفیعی ادامه داد: پایش ها و مستند سازی ها از استان کرمان باید در دوره های زمانی کوتاه مدت تری انجام شود و همچنین امروز خلاء نقشه های ۲۰ منطقه جدید ‌تاسیس و کوچک در استان وجود دارد.
وی با بیان اینکه این سازمان ابتدا برای تهیه نقشه های عمرانی فعالیت خود را آغاز کرد اظهار داشت: سازمان نقشه برداری وظیفه تهیه بستر آمایش سرزمین و استقرار جمعیت را نیز برعهده دارد و بازوی تخصصی سازمان برنامه و بودجه کشور برای برنامه ریزی و تهیه اطلاعات است.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور افزود: این سازمان ضمن نظارت بر نقشه برداری های دیگر دستگاه ها، فرآیند تهیه نقشه و اطلاعات مکانی پایه را اجرایی می کند.
وی اضافه کرد: استان کرمان با توجه به وسعت و موقعیت استراتژیک خود برای سازمان نقشه برداری کشور از اهمیتی ویژه برخوردار است و این سازمان در کرمان تغییرات پوسته زمین و تغییرات هندسی سطح زمین را در سطح و ارتفاع پایش می کند.
شفیعی گفت: این سازمان از دهه ۸۰ فرونشست زمین را در استان کرمان رصد می کند که منشا اصلی آن کاهش آب های زیرزمینی است.
وی با بیان اینکه با کاهش سطح آب‌ سفره های زیرزمینی بستر زمین به وضعیت خطر نزدیک می شود تاکید کرد: با فرونشست زمین، زمین های کشاورزی با شکاف عمیق و سازه های راه ها، ساختمان ها و راه آهن تخریب می شوند.


رئیس سازمان نقشه برداری کشور ادامه داد: تاکنون پنج اداره کل منطقه ای نقشه برداری در استان های همدان، تبریز، اهواز، مشهد و بندرعباس راه اندازی شده، اما این ادارات دارای مشکلات منطقه ای هستند.
وی گفت: رویکرد کلان سازمان نقشه برداری برای آزادسازی داده ها در راستای شفاف سازی و جلوگیری از رانت و برخی از مفاسد اقتصادی است.
شفیعی با تاکید بر اینکه اطلاعات مکانی نباید در آرشیو دستگاه ها محبوس شوند گفت: مردم باید به اطلاعات غیر محرمانه تمامی دستگاه ها دسترسی داشته باشند.
وی افزود: اگر داده ها در اختیار عموم قرار گیرد، ضمن ایجاد اشتغال پایدار، میلیاردها تومان برای مردم درآمد زایی می شود.
**فعالیت های سازمان نقشه برداری کشور را توانمند می کند
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان نیز در این دیدار گفت: سازمان نقشه برداری با تهیه و تدوین اطلاعات به روز خود وظیفه تامین بخشی از قدرت و توانمندی کشور را بر عهده دارد.
حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی ادامه داد: جغرافیای یک کشور قدرت یک کشور را رقم می زند و مسائل جغرافیایی در فرایند قدرت بسیار تاثیرگذار است.
وی افزود: این سازمان اطلاعاتی را در اختیار سایر دستگاه ها قرار می دهد و با برنامه ها و طرح های خود موجب جلوگیری از هدر رفتن بودجه کشور می شود.

منبع: ایرنا

 

دیدگاهتان را بنویسید