اخبار ژئوماتیک

نامه مهندس شفیعی به شهردار تهران/ سازمان نقشه برداری کشور متکفل عکس‎برداری هوایی از پایتخت شد.

آموزش نقشه برداری آپسیس

مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در نامه‎ای خطاب به شهردار تهران با اشاره به ماده ۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‎های توسعه کشور (مصوب سال ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی) از قرار داد منعقد شده بین سازمان نقشه برداری کشور و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، در آغاز این نامه ضمن اشاره به جایگاه و هویت قانونی این سازمان به عنوان یک مجموعه زیربنایی تحت نظر سازمان برنامه و بودجه کشور، تأکید شده که تمام فعالیت های مرتبط با نقشه برداری و اطلاعات مکانی، عکسبرداری هوایی، تهیه و تولید نقشه‎های پوششی و شهری در مقیاس‎های مختلف و نظارت بر آن در بخش غیر نظامی، بر عهده سازمان نقشه برداری کشور است. بنابراین پاسخگویی به نیازهای مختلف شهرداری‌ها در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی از جمله فعالیت‎های متداول این سازمان است.

شفیعی در این نامه نوشته است: تصویربرداری هوایی رقومی شهر تهران در اسرع وقت و با قدرت کیفی بهتر از ۱۰سانتیمتر توسط اداره کل نقشه برداری هوایی و فضایی این سازمان امکان پذیر است. این تصاویر قابلیت تولید و بازنگری نقشه‎های سه بعدی رقومی با مقیاس بهتر از ۱:۲۰۰۰ و تولید مدل رقومی سطح DSM با اندازه پیکسل و دقت بهتر از نیم متر را داراست و تکافوی تولید مدل سه بعدی رقومی شهر تهران-که ابزاری بسیار مفید در امور مختلف مدیریتی و اجرایی شهر است-، می نماید.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در ادامه نامه خود به شهردار تهران، از آمادگی این سازمان جهت همکاری با بخش خصوصی درخصوص برداشت و ارائه مستقیم مدل ارتفاعی رقومی سطح با استفاده از سیستم لیزر اسکن هوایی(لیدار) خبر داد و خاطر نشان کرد در صورت نیاز، این کار به طور همزمان با تصویربرداری هوایی انجام خواهد شد.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان نامه خود به مهندس افشانی؛ پیشنهاد کرد تا به منظور رعایت قوانین و مقررات حاکم در حوزه اطلاعات مکانی، پرهیز از موازی کاری، استفاده بهینه از منابع و تضمین کیفیت، نیازهای بخش‎های مختلف شهرداری، قبل از شروع عملیات عکسبرداری مورد نظر سازمان فناوری اطلاعات، به این سازمان منعکس شود، تا در طراحی برنامه پرواز و به کارگیری تجهیزات متناسب با نیازهای حوزه‎های عمرانی، شهرسازی و دیگر کاربران مورد توجه قرار گیرد.

منبع: سایت سازمان نقشه برداری کشور

دیدگاهتان را بنویسید