ژئوماتیک

ماهواره Geo Eye

آموزش نقشه برداری آپسیس

ماهواره Geo Eye

نویسندگان میهمان: بهزاد صفری و محمد اژدهاکش (نویسنده میهمان آپسیس باشید!)

geoeyeتاریخچه

فضاپیمای GeoEye-1 توسط آژانس ملی اطلاعاتی مکانی ایالات متحده آمریکا طراحی گردیده  و شرکت Digital Globe آن را به بهره برداری رسانده است. این ماهواره در ۶ سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی پرتاب شد. طول عمر آن برای ۷ سال برنامه ریزی شده بود، یعنی تا سال ۲۰۱۵، اما انتظار می رود تا سال ۲۰۱۸ به طور کامل به فعالیت خود ادامه دهد. این ماهواره در زمینه نظامی و نیز سنجش از دور تجاری کاربرد دارد و دسترسی بیشتر به تصاویر ماهواره ای سیاه و سفید و رنگی تجاری را فراهم می سازد.

این سنجنده برای پروژه های بزرگ بهینه سازی شده به طوری که توانایی تولید بیش از ۳۵۰۰۰۰ کیلومتر مربع تصاویر ماهواره ای فیوژن باندهای چند طیفی و پانکروماتیک را دارد. این ماهواره با ارتفاع ۶۸۱ کیلومتر به دور زمین می چرخد و توانایی تولید تصاویر با فواصل نمونه زمینی ۴۶ سانتی متر را دارد، به این معنی که می تواند اشیاء با بزرگی ۴۶ سانتیمتر و بزرگ تر از آن را شناسایی کند.

در طول تابستان ۲۰۱۳ ارتفاع مدار سنجنده ماهواره GeoEye-1 به ۷۷۰ کیلومتر افزایش پیدا کرد و فاصله نمونه زمینی (GSD) در نقطه نادیر از ۴۶ سانتیمتر به ۴۱ سانتیمتر تغییر پیدا کرد. این ماهواره تصاویر تک باندی ۴۱ سانتیمتر و تصاویر چند طیفی (مانند: آبی و سبز و قرمز و مادون قرمز) ۴ باندی با قدرت تفکیک ۱.۶۵ متری را جمع آوری می کند. دوره بازبینی این ماهواره به ۳ روز کاهش یافته است.

در فوریه سال ۲۰۱۳ به دنبال ادغام دو شرکت GeoEye و DigitalGlobe، سنجنده ماهواره GeoEye-2 برای پرتاب در سپتامبر سال ۲۰۱۶ زمان بندی شد. ماهواره بعدی شرکت دیجیتال گلوب نسل سوم ماهواره ها باقابلیت درک و شناسایی اشیاء بر روی سطح زمین با کوچکی ۳۴ سانتیمتر (۱۳.۴ اینچ) در وضعیت پانکروماتیک یا سیاه و سفید را دارد. این ماهواره تصاویر رنگی یا چند طیفی را با قدرت تفکیک مکانی ۱.۳۶ متر (۴.۴۶ فوت) جمع آوری می کند.

گوگل که نشان آن بر روی بدنه راکت پرتاب ژئوآی-۱ حک شده بود، در تهیه نقشه‌های آنلاین خود از تصاویر این ماهواره استفاده می‌کند.

این رزولوشن پیشرفته یک پیشنهاد بی نظیر برای مشتریان، نمایش دقیق برای نقشه کشی، شناسایی تغییرات و آنالیز تصاویر فراهم می کند. در ۳۱ ژوئیه ۲۰۱۴ شرکت دیجیتال گلوب اعلام کرد که سنجنده ماهواره GeoEye-2 به WorldView-4 تغییر نام داده و با رزولوشن مکانی ۳۰ ساتیمتر برای باند پانکروماتیک و رزولوشن طیفی ۱.۲۰ سانتیمتر طراحی خواهد شد.

اخیراً در یک اقدام بی سابقه شرکت دیجیتال گلوب امکان سفارش تصاویر این سنجده را با رزولوشن ۷۰ سانتی متر با نصف قیمت تصاویر ۵۰ سانتی متری فراهم آورده است. بنابراین برای پروژه هایی که در آن، قیمت مهم است و همچنین تصاویر با رزولوشن ۷۰ سانتی متر قابل قبول می باشد؛ انتخابی بهتر از پیشنهاد جدید شرکت DigitalGlobe وجود ندارد.

 درباره سنجنده

GeoEye-1؛ دومین توان تفکیک در ماهواره های تصویربرداری تجاری

کاربران گزینه های مختلفی برای سفارش تصویربرداری BASIC ،GEO ،ORTHO و STREO دارند و همچنین فرآورده های ناشی از این تصویربرداری شامل DEMها، DSMها، موزائیک های عکسی مناطق بزرگ و نقشه های موضوعی خواهد بود.

تیم طراحی و تولید

پیمانکار اولیه ساخت این ماهواره شرکت GeoEye بوده است و General Dynamics بخش سامانه هایاطلاعاتی پیشرفته طراحی و سازنده آن است. ITT Exelis که یک شرکت هوافضایی جهانی، دفاعی و اطلاعاتی است این دوربین الکترواپتیکال را برای General Dynamics تأمین کرده که شامل تلسکوپ نوری، آشکارسازها و مجموعه لنزهای کروی و تخت و مدارهای الکترونیکی پردازش تصویر سریع می باشد. MacDonald ،Dettwiler و Orbit Logic ایستگاهای زمینی را بروز کرده اند.

مشخصات تصویربرداری و جمع آوری

۹

۱۰


برای دانلود پاورپوینت آموزشی ماهواره Geo Eye | تهیه کنندگان: بهزاد صفری و محمد اژدهاکش  اینجا کلیک کنید.


منابع

www.boeing.com

www.n2yo.com

www.geoeye.com

www.digitalglobe.com

www.landinfo.com

https://www.wikipedia.org

www.satimagingcorp.com

دیدگاهتان را بنویسید