اخبار ژئوماتیکژئوماتیک

محمد حسن بهادر از راه‌اندازی شبکه مالکیت یکپارچه ملک « شمیم» در استان مازندران خبر داد

محمد حسن بهادر,شبکه جامع شمیم,نقشه برداری,مازندران,RTK,GPS
آموزش نقشه برداری آپسیس
محمد حسن بهادر، مدیرکل ثبت اسناد و املاک مازندران:

شبکه جامع « شمیم» در مازندران راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل ثبت‌اسناد و املاک مازندران، محمدحسن بهادر گفت: راه‌اندازی شبکه جامع تحدید حدود مالکیت‌ها یا به‌عبارت‌دیگر شبکه مالکیت یکپارچه ملک که به‌اختصار شمیم نامیده می‌شود، از اهداف مهم سازمان ثبت‌اسناد و املاک جهت تثبیت صحیح‌تر املاک در سراسر کشور است و این شبکه برای تثبیت املاک با استفاده از روش RT K در نقشه‌برداری و تعیین موقعیت‌های دقیق در شرایط مناسب که دقت آن به ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر می‌رسد دارای کاربرد است.

وی افزود: در حال حاضر ایستگاه ثبت کلاردشت با نصب آنتن و دستگاه گیرنده دائم تعیین موقعیت ماهواره‌ای، علاوه بر استفاده ماهواره‌ای این منطقه جهت پوشش ماهواره‌ای استان‌های تهران و البرز راه‌اندازی شده است.

محمد حسن بهادر تصریح کرد: از مزیت‌های مهم استفاده از شبکه شمیم با استفاده از روش RT K نسبت به شبکه ماهواره‌ای دیگر این است که اکثر تثبیت جانمایی‌های املاک با دقت بالا صورت می‌پذیرد که این امر باعث جامع‌تر شدن و دقت بیشتر بانک جامع املاک و کاداستر می‌گردد.

این مسئول جلوگیری از تداخل املاک و استقرار صحیح پلاک در موقعیت جهانی را از دیگر ویژگی های مهم این شبکه بیان کرد و خاطرنشان کرد: این امر مانع از تجاوز و تعارض املاک خواهد شد و استفاده از این شبکه در جهت تثبیت املاک به‌عنوان یکی از ارکان مهم پدافند غیرعامل محسوب خواهد شد، چراکه در مواقع بحرانی نظیر سیل، زلزله و جنگ با از بین رفتن حد و فاصل املاک مجدداً می‌توان آن را احیاء کرد و از ناهنجاری‌ها جلوگیری کرد و با استفاده از این روش می‌توان به اطلاعات و داده‌ها اطمینان بیشتری کرد. گفتنی است در آینده نزدیک نیز ۱۷ ایستگاه ثابت دیگر در استان مازندران برای تعیین موقعیت ماهواره‌ای راه‌اندازی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید