اخبار ژئوماتیک

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقات فرهنگی: فهرست جامعی از اسناد مرتبط با نقشه برداری در کتابخانه سازمان گردآوری شود

آموزش نقشه برداری آپسیس

رئیس سازمان نقشه برداری کشور در مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقات فرهنگی:

فهرست جامعی از اسناد مرتبط با نقشه برداری در کتابخانه سازمان گردآوری شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، ۲۷ آذرماه در مراسمی با حضور برخی مدیران، کارکنان و خانواده‎هایشان، از  برگزیدگان مسابقات کتابخوانی، نقاشی، عکاسی، قرائت قرآن، تألیف کتاب، کاریکاتور و نقاشی در بخش کودکان و بزرگسالان تقدیر شد.

در آغاز این مراسم مهندس فرهاد کیانی‏فر مدیر برنامه ریزی، بودجه، پژوهش و استانداردها از پایین بودن سرانه مطالعه در کشور اظهار تأسف کرد و به منظور افزایش فرهنگ کتاب و کتاب خوانی میان کارمندان سازمان نقشه برداری کشور از مهندس شفیعی خواست تا با تخصیص اعتبارات مالی لازم، از به روزرسانی کتاب‎های موجود در کتابخانه سازمان حمایت نماید.

وی در همین راستا از طرح‎های جدید در دست برنامه‎ریزی‌ای خبر داد که منجر به تقویت فضای کتاب و کتاب خوانی میان کارکنان سازمان نقشه برداری کشور خواهد شد.

در ادامه این مراسم، مهندس شفیعی ضمن تقدیر از مشارکت کارکنان و خانواده هایشان در برنامه های فرهنگی سازمان، برای دستیابی به محیط کاری پویا و با نشاط برگزاری اینگونه مسابقات و فضای سالم رقابتی را علاوه بر فعالیت ها، وظایف و ماموریت های اداری، امری بدیهی و الزامی دانست.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور افزود: فعالیت‎های فرهنگی صرفاً منوط به حوزه کتاب و کتاب خوانی نخواهد بود، بلکه طیف های مختلفی از قبیل موسیقی، سینما، تاتر و … را نیز در بر می‎گیرد که می توان به همه ابعاد متنوع چنین فعالیت هایی در سازمان پرداخت. هرچند مقوله کتاب و کتاب خوانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی به سطح پایین سرانه مطالعه در کشور اشاره و اظهار کرد: نرخ مطالعه در کشورهای توسعه یافته عیاری برای سنجش میزان توسعه یافتگی آن کشورهاست؛ این در حالی است که موضوع نرخ پایین مطالعه در کشور یکی از معضلات جدی در جامعه ما به شمار می آید.

معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، رشد تکنولوژی و دسترسی های متنوع و آسان به کتاب های مختلف را گامی تأثیرگزار در جهت آشتی با کتاب و گسترش فرهنگ کتابخوانی دانست و در این باره گفت: کتابخانه سازمان می تواند به یک نهاد پویا مبدل شود و فارغ از کم و کاستی ها، به رصد تازه های نشر داخلی و بین المللی بپردازد. بدین ترتیب مخاطبین می توانند با نصب نرم افزارهای مربوط به این حوزه با کمترین هزینه و بعضاً رایگان به فرمت های مختلفی مثل پی دی اف کتاب های جدید دسترسی داشته باشند.

شفیعی در ادامه خاطر نشان کرد: کتابخانه ها نباید صرفاً بستری برای دسترسی به کتاب باشند بلکه باید فضایی برای آرشیو اسناد مهم، ملی و تاریخی نیز ایجاد نمایند. بدین ترتیب کتابخانه سازمان بهترین مکان برای نگهداری و عرضه همه اسناد سازمان با هر شکل و قالبی؛ خواهند بود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، کاربران و مراجعین به کتابخانه سازمان می توانند در جمع  آوری پیشینه موضوعات مورد تحقیق و مراجعه خود به سراغ این اسناد رفته و با در اختیارداشتن اطلاعات جامع به مطالعه و تحقیق بپردازند. بدین ترتیب این کتابخانه به یک پایگاه اطلاعاتی – مطالعاتی مبدل خواهد شد.

وی بر این اساس از مدیریت کتابخانه سازمان خواست تا فهرست نویسی اسناد مرتبط با سازمان نقشه برداری کشور را در دستور کار خود قرارداده و فهرست جامعی از این اسناد در محل‎های مختلف اعم از مرکز اسناد و کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس، سازمان برنامه و بودجه و دیگر سازمان‎های هم عرض و مرتبط تهیه کند.

یکی دیگر از خط مشی هایی که از سوی رئیس سازمان نقشه برداری کشور در جهت ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی عنوان شد، نیازسنجی و بررسی موضوعات مورد علاقه کارکنان بود که می تواند در جهت مسیر تصمیم گیری های حوزه کتابخوانی، مسئولین سازمان نقشه برداری کشور را مساعدت نماید.

برگزاری نشست های فرهنگی، علمی و تخصصی ماهانه نیز به عنوان رویکردهای تاثیرگزار روابط عمومی سازمان، از سوی مهندس شفیعی مورد تأکید قرار گرفت.

گفتنی است همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی با همکاری مشترک اداره کل حوزه ریاست، روابط عمومی و همکاری های بین الملل و اداره برنامه ریزی، بودجه، پژوهش و استانداردها؛ نمایشگاه کتابی با حضور سه انتشارات و بالغ بر ۷۰۰ عنوان کتاب، در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد. در همین ایام مسابقات متعددی همچون نقاشی، عکاسی، قرائت و حفظ کلام‎الله مجید، کتابخوانی و کاریکاتور در سازمان نقشه برداری کشور برگزار شد. در این مسابقات ۴۲ نفر از کارکنان سازمان نقشه برداری کشور مشارکت فعال داشتند که در خاتمه مراسم امروز از برگزیدگان بخش‎های مسابقات مختلف؛ به این ترتیب تقدیر شد:

· نقاشی بزرگسال: مهسا علی‎نیا

· نقاشی کودکان: ملیکا بقائی

· کاریکاتور: امین عطوفی

· عکاسی: نیلوفر حقی

· حفظ و قرائت قرآن کریم: زینب فردی بیرانوند، مهدی غلامعلی مجدآبادی

· کتاب خوانی: مریم سجادی قائم مقامی، رضا عباچیان قاسمی، فرهنگ خدادادی، نرگس نادرپور

· تألیف کتاب کارکنان سازمان نقشه برداری کشور: هما درزی (کارشناس ناظر نقشه برداری دریایی)، علیرضا امیری (کارشناس امور پایگاه داده‎های مکانی)، رامین یوسفی (معاون مدیریت خدمات فنی) و حمیدرضا نانکلی (رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک)

· کتابداران و برگزارکنندگان اجرایی نمایشگاه هفته کتار: شیرین اکبری و زهرا نجات‎غفار

سازمان نقشه برداری کشور به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی نمایشگاه کتاب، محصولات فرهنگی و همچنین مسابقات هنری و فرهنگی در بخش کودکان و بزرگسالان بین کارمندان و خانواده های آنها برگزار کرد.
به همین مناسبت در حاشیه نمایشگاه کتاب آثار شرکت کنندگان در مسابقات نیز به نمایش درآمد.
شما می توانید اینجا  تصاویر مربوط به این نمایشگاه را مشاهده نمایید.

منبع: سایت سازمان نقشه برداری کشور

دیدگاهتان را بنویسید