اخبار ژئوماتیک

دیدگاه مهندس فرهاد مقصودی درباره ی انتخابات نظام مهندسی

آموزش نقشه برداری آپسیس

انتخابات نظام مهندسی ساختمان از بزرگترین انتخابات صنفی کشور می باشد که لازم است با مشارکت حداکثری مهندسان عزیز برگزار گردد.

امروزه در صنعت ساختمان کیفیت و استحکام ساخت , بهینه سازی ساخت , افزایش عمر مفید ساختمان و بهبود سیمای شهری محقق نمی شود مگر با اجرای صحیح و کامل قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و استفاده از مهندسین در هر هفت رشته.

اگر امروزه از ظرفیت مهندسان به نحو احسن استفاده نمی شود و منافع فردی به منافع جمعی ترجیح داده می شود وظیفه ماست که نسبت به انتخابات پیش رو با دقت و حساسیت بیشتری عمل کرده و مهندسین هفت رشته را به شرکت در انتخابات ترغیب کنیم .چرا که اگر این موضوع مورد توجه مهندسین قرارنگیرد عدم مشارکت و بی تفاوتی موجبات انحراف بیشتر سازمان (که بلا شک خانه دوم ما مهندسین می باشد )از اهداف صنفی شده و علاوه بر ناکارآمدی , زمینه فساد و منفعت طلبی گروهی خاص را در مقابل منفعت و صلاح جمعی فراهم می کند. لذا فارغ از اینکه چه کسانی و از چه گروهی وارد هیات مدیره نظام مهندسی شوند این موضوع اهمیت دارد که هیات مدیره منتخب, خود را متعلق و جوابگو همه اعضاء بدانند و این مطلوب اتفاق نمی افتد مگر با حضور حداکثری در انتخابات و مجامع و مطالبه گری مستمر اعضاء تا رسیدن به حقوق حقه صنفی در تمام ابعاد .اینکه ما بهترین افراد را هم در این سیستم معیوب انتخاب و به حال خود رها کنیم مشکلی که حل نمی شود هیچ بلکه باید شاهد اختلاسها و رانتها و تضعیع حقوق اعضاء نیز باشیم . لذا برای برون رفت از این شرایط و بهبود شان و معیشت مهندسین عزیز به عنوان عضو کوچکی از جامعه بزرگ مهندسی درخواست دارم

۱٫ در انتخابات پیش رو به افراد منفعل و فرصت طلب و کم سابقه و پوپولیست رای ندهیم چرا که هیات مدیره جای کارآموزی و باند بازی نیست بلکه جای افراد متعهد و با سابقه و کاربلد جهت انجام کار گروهی و تعامل با سازمان ها و ادارات مرتبط با حوزه ساختمان و به کار گیری تمام ظرفیت ها جهت احقاق حقوق مهندسین در قالب قانون و تمکین از اصلاح و به روز رسانی قوانینی که در مرحله اجرا دارای مشکل هست می باشند  .

۲٫ مهندسین عزیز در انتخابات پیش رو حضور حداکثری داشته باشند زیرا حضور ما مهندسان باعث می شود که افراد کارآمد و متعهد انتخاب شوند (خرد جمعی گزینه های مناسب را انتخاب میکند)و در این صورت منتخبین ما نیز خود را از قاطبه جامعه مهندسین و وام دار کلیه اعضا دانسته ( نه گروهی خاص )و با این پشتوانه در مواجهه با خواسته ها و فشارهای غیر متعارف نهاد های بالادستی و دیگر ادارات و سازمان ها قدرت نه گفتن و مقابله را خواهند داشت .

۳٫ موضوع دیگری که از دو مورد بالا مهمتر می باشد مطالبه گری اعضاء از منتخبین خود می باشد این که هیات مدیره به وعده های انتخاباتی خود جامه عمل بپوشانند و یا از شعارها و وعده های خود منحرف شوند رابطه مستقیم  با مطالبه گری و حضور مستمر اعضاء در مجامع دارد. مطالبه گری در حقیقت حلقه گمشده امروز جامعه ما می باشد . مطالبه گری , نماینده غیر پاسخگو را هم پاسخگو می کند و باعث میشود که نمایندگان ما در هیات مدیره پیگیر مصوبات و نامه نگاری های خود تا رسیدن به نتیجه مطلوب باشند به تعبیری دیگر اگر مشارکت حداکثری شرط لازم برای تحقق شایسته سالاری و رسیدن به حقوق صنفی باشد مطالبه گری شرط لازم و کافی برای این منظور خواهد بود.

و در آخر از نمایندگان منتخب هیات مدیره دوره هشتم نظام مهندسی ساختمان درخواست دارم فارغ از رشته تحصیلی , خود را نماینده هر هفت رشته بدانید و برای احقاق حقوق قانونی و ارتقاء جایگاه هر هفت رشته قدم بردارند تا شاهد بهبود کیفیت شهرسازی  , کنترل ترافیک و بهره گیری از فناوری های نوین در صنعت ساختمان باشیم چرا که بهبود کیفیت ساخت و ساز و رضایت مندی کارفرمایان و بهره برداران در گرو استفاده از هفت رشته مطابق قانون می باشد و لا غیر .

به امید اینکه بتوانیم بیش از پیش در آبادانی و سربلندی کشور عزیزمان ایران کوشا باشیم .

موفق و پیروز باشید

فرهاد مقصودی
۹۷/۷/۷

 

دیدگاهتان را بنویسید