اخبار ژئوماتیک

تداوم همکاری علمی فرانسه و ایران علی‎رغم تحریم‎ها/ دانشمندان فرانسوی با همکاری سازمان نقشه برداری کشور مشغول ثقل سنجی مطلق در ایران هستند

آموزش نقشه برداری آپسیس

تداوم همکاری علمی فرانسه و ایران علی‎رغم تحریم‎ها/ دانشمندان فرانسوی با همکاری سازمان نقشه برداری کشور مشغول ثقل سنجی مطلق در ایران هستند

پروفسور ژاک هیندرر استاد دانشگاه استراسبورگ فرانسه و هیأت همراه، با حضور در سازمان نقشه برداری کشور با مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور و دیگر مسئولین این سازمان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دانشگاه استراسبورگ فرانسه پیش از این خواستار انعقاد تفاهم‎نامه‎ای با سازمان نقشه برداری کشور در امور نقشه برداری و ثقل سنجی شده بود. تفاهم نامه‎ای که به مهندس شفیعی در دست بررسی است. سازمان نقشه برداری کشور برای تصویب مفاد این تفاهم نامه در حال رایزنی با وزارت امور خارجه ایران است و در صورت ضرورت، با دیگر مراجع تصمیم گیر در کشور نیز گفت‎وگو خواهد شد تا در مسیری مشخص و هدفمند، همکاری علمی و فنی بین دو کشور ادامه یابد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور، تحریم های اخیر آمریکا را در روابط دوجانبه ایران و فرانسه، بی تاثیر دانست و خواستار تداوم و تقویت بیش از پیش همکاری های علمی دو کشور شد.

شفیعی در ادامه خاطر نشان کرد: فعال شدن احتمالی آتشفشان ها، فرونشت زمین، زلزله های احتمالی و نیز کاهش آب‎های زیرزمینی موضوعات مهمی در ایران هستند که مسئولین با حساسیت بالایی پیگیر آن هستند. استفاده از فناوری های روز دنیا جهت بررسی موارد مذکور و ایجاد روابط بین المللی و فعالیت های تحقیقاتی دراین حوزه ها ضرورت دارد.

معاون سازمان برنامه و بودجه، کارشناسان سازمان نقشه برداری کشور و متخصصان ایرانی را در همکاری با دانشگاه استراسبورگ فرانسه برای انجام پروژه ثقل سنجی بسیار توانمند معرفی کرد و نسبت به هرگونه فعالیت تخصصی و علمی جدید و توافقات بعدی از سوی سازمان  نقشه برداری کشور اعلام آمادگی کرد.

ژاک هیندرر نیز از اینکه دانشگاه استراسبورگ فرانسه، کشور ایران را برای انجام پروژه های تحقیقاتی انتخاب کرده است، ابراز رضایت و خرسندی نمود و همکاری با متخصصان سازمان نقشه برداری کشور را گام موثری در روند تبادلات علمی دو کشور دانست.

وی اظهار داشت: برنامه های عملیاتی و اندازه گیری میزان ثقل زمین در ایران با تکنیک ثقل سنجی ماهواره ای همچنان ادامه خواهد داشت تا با کمک اطلاعات بدست آمده و پردازش آنها و نیز به صورت کاملا علمی ثابت کنیم که مقادیر آب های زیرزمینی در ایران رو به کاهش است تا جهت جلوگیری از ادامه این روند، برنامه ریزی و تلاش‎هایی صورت گیرد.

در همین راستا مهندس شفیعی به ژاک هیندرر یادآور شد که سازمان نقشه برداری ایران پایگاه اصلی جمع آوری اطلاعات بدست آمده از دستگاه ثقل سنجی است و با کمک تجهیزات و تکنولوژی‎های فنی فرانسوی، توانمندی پردازش و بررسی اطلاعات بدست آمده را دارد.

هیندرر با اشاره به همکاری چندین ساله دانشگاه های فرانسوی با سازمان نقشه برداری کشور، از تعیین ژئوتید دقیق ایران و تکمیل شبکه ثقل سنجی آن در نتیجه این همکاری خبر داد و درباره دستگاه جدید اتمی ثقل سنجی در کشورهایی که از آن استفاده می کنند، توضیحاتی ارائه داد.

یکی از فعالیت های اصلی و مهم سازمان نقشه برداری کشور در حوزه فیزیک زمینی، اندازه گیری شتاب جاذبه به منظور کاربردهای مختلف از جمله تعیین ژئوتید، نحوه توزیع جرم داخلی زمین و تغییرات تکنوتیکی است که در این راستا طی ده سال گذشته؛ سازمان نقشه برداری کشور با همکاری دانشگاه استرابورگ فرانسه همکاری علمی داشته و تاکنون نیز این همکاری ادامه دارد. طی این سال‎ها ۱۵ ایستگاه ثقل سنجی در ایران ایجاد شده و در سال جاری با حضور اساتید فرانسوی ۱۰ ایستگاه اندازه گیری ثقل سنج مطلق روی ایستگاه های پیشین نصب شده است. بر اساس این همکاری، پروژه های مختلفی مرتبط با نقاط حساس لرزه خیزی و تکنوتیکی کشور، با استفاده از سیستم تعیین موقعیت جهانی و ثقل سنجی انجام شده و ماحصل این همکاری منجر به تدوین ۲۵ مقاله معتبر علمی شده است.

گفتنی است از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۰۷ میلادی و از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۱۸ میلادی این همکاری های علمی و فنی ادامه داشته و دکتر سعادت مدیر کل بخش زمینی و ژئودزی سازمان نقشه برداری کشور، این همکاری ها هدایت و برنامه ریزی می شود.

منبع: سایت سازمان نقشه برداری کشور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید