فتوگرامتری

بکارگیری فتوگرامتری در دادگاه

آموزش نقشه برداری آپسیس
این یک مقاله ارائه شده توسط مشاور و مربی قضایی Dan Mills (بیوگرافی در زیر بیان گردیده) است. شخصی که در حوزه فنی شواهد را به دادگاه می آورد، باید شواهدی را که ارائه می دهد و همچنین قابل قبول بودن روش های تهیه شواهد، هر دو را در نظر بگیرد. اول، تعریف شواهد قابل قبول:

شواهدی هستند که به صورت رسمی قبل از راستی آزمایی، بمنظور تصمیم گیری در یک پرونده، ارائه میشوند (توسط قاضی یا هیئت منصفه). قاضی دادگاه محاکمه تعیین می کند که آیا شواهد ممکن است پذیرفته شوند یا نه. برای پذیرش در دادگاه، شواهد باید مرتبط باشند (برای مثال موارد و شواهدی که دارای ارزش دال بر اثبات باشند) و نه با ملاحظات مخدوش (مثلا شواهد ناعادلانه ای که باعث پیش داوری هستند، مبهم، گیج کننده، زمان بر، امتیاز دار و یا مبتنی بر شایعات اند). همچنین این شواهد شایسته، مناسب و قانونی نامیده میشوند [Cornell LLI گواهی قابل قبول]. در زمینه تحقیقات قضایی (بازسازی صحنه های جرم و تصادف، حوادث صنعتی و غیره) اندازه گیری ها و تعیین موقعیت یک جزء کلیدی از شواهد، برای تحقیقات کلی مهم است. روش های اندازه گیری بسیاری از مترنواری تا اسکنر لیدار و فتوگرامتری استفاده شده اند و به عنوان شواهد قابل قبول به دادگاه ارائه گردیده اند. مایکل مایدا اخیرا یک پست وبلاگ عالی درباره استفاده از فوتوگرامتری در زمینه امور قضایی نوشته است. برخی از خوانندگان ممکن است به تازگی با فتوگرامتری آشنا شده باشند و از آن بخصوص برای کاربردهای پهپاد مبنا استفاده کنند- بنا به رشد شدید در قابلیت دسترسی به پهپاد های ارزان قیمت با نرم افزارهای قدرتمند. خبر خوب این است که همان ریاضی و روشی که در نسخه زمین مبنا و مورد قبول دادگاه، استفاده میشد؛ در فتوگرامتری هوایی برد کوتاه استفاده می شود. بیایید به عمق اینکه در واقع چگونه دادگاه قابل قبول بودن شواهد و روش ها را می آزماید و چگونه فتوگرامتری و فتومدلر با موفقیت در دادگاه ها پذیرفته میشوند، وارد شویم.

قانون ۷۰۲، Frye و Daubert: 

بمنظور ارائه یک روش تصمیم گیری به دادگاه، در مورد ارزیابی شواهد و روش های بکار گرفته شده، دادگاه تعدادی آزمایش برای شواهد فنی و علمی، توسعه داده است. دادگاه های فدرال ایالات متحده به یکی از دو آزمایش، استاندارد معمول Frye، Rule 702 یا Standard Daubert می پردازند. در Frye v. Unites States 293 F. 1013, 1017 (D.C. Cir 1923)، استاندارد Frye یا Test Frye در مبحث قابل قبول بودن آزمایش های پلی گراف به عنوان مدرک، توسعه داده شده است. برای رسیدن به استاندارد Frye، مدارک علمی ارائه شده به دادگاه باید توسط دادگاه تحت عنوان “پذیرش عمومی” توسط بخش قابل توجهی از جامعه علمی مرتبط، تفسیر شود. بیش از ۵۰ سال بعد، در سال ۱۹۷۵، استاندارد Frye در قالب قوانین شواهد فدرال، برای هدایت دادرسی های جنایی و مدنی در دادگاه های فدرال، به روز شد.

قانون ۷۰۲- شهادت توسط شاهدان کارشناس:

شاهدی که به عنوان کارشناس با علم، مهارت، تجربه، آموزش و یا تحصیلات، واجد شرایط میباشد؛ ممکن است در قالب یک نظر یا غیره، شهادت بدهد اگر :

الف) کارشناس علمی، فنی یا سایر علوم تخصصی به فهمیدن حقیقت شواهد یا تعیین واقعییت در مسائل، کمک خواهد کرد.

ب) شهادت بر اساس حقایق یا اطلاعات کافی است.

ج) شهادت محصول اصول و روش های قابل اعتماد است.

د) کارشناس به طور قابل اطمینانی اصول و روش ها را برای یافتن حقایق پرونده ها به کار گرفته است.

 

قانون ۷۰۲ فدرال – شهادت توسط شاهدان کارشناس (https://www.rulesofevidence.org/article-vii/rule-702/)

در Daubert v. Merrel Down Pharmaceuticals (1994) و سپس Kumho Tire Company v. Carmichael (1999) دادگاه عالی چندین معیار غیر انحصاری را که ممکن است دادگاه در ارزیابی قابلیت اطمینان شهادت کارشناس در نظر بگیرد، وضع نمود. این معیار ها این ها هستند :

الف) زمانی که نظریه کارشناس میتواند آزمایش شود.

ب) زمانی که نظریه به صورت دقیق بررسی و منتشر شده باشد.

ج) میزان شناخته شده یا پتانسیل خطای یک روش یا نظریه هنگام استفاده.

د) وجود و نگهداری استانداردها و کنترل ها.

ه) درجه ای از تکنیک یا نظریه که در جامعه علمی به طور کلی پذیرفته شده است.

از آن زمان تاکنون اصلاحات کمی به کار رفته است تا به معنای واقعی کلمه به روشن شدن حقیقت کمک کند. حتی با این وضوح آشکار، دولت های مختلف انتخابشان این است که استاندارهای متفاوتی را در زمان تصمیم گیری برای قابل قبول بودن شواهد فنی، بکار گیرند.

اغلب از Daubert استفاده میکنند، درصد کمتری از Frye استفاده میکنند، و سه ایالت نسخه خودشان را که Daubert یا Frye هستند اعمال می کنند.

۱٫ ایالت های با تست Frye : 8 ایالت + DC

۲٫ ایالت های با تست Daubert  : ۳۹ ایالت

۳٫ سایرتست ها : ۳ ایالت

مقایسه  Daubert v. Frye  یک ایالت با ایالت دیگر (https://www.theexpertinstitute.com/daubert-v-frye-a-state-by-state-comparison/)

قابل قبول بودن داده های فنوگرامتری:

آیا فتوگرامتری در دادرسی مورد قبول است؟ بله! یک شکل ساده تر از پروژه معکوس فتوگرامتری در دادرسی موفق Daubert به کار گرفته شد (ایالات متحده آمریکا در مقابل Zebediah Kyler (دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده، حوزه قضایی یازدهم، FL ​​۲۰۱۱)). تنها رکورد دیگری که من می دانم (اگر از سایرین اطلاع دارید با من تماس بگیرید) یک دادرسی با قانون ۷۰۲ در مزرعه Cline  در مقابل Kandarian ، بود (Fresno CA, 2010). در این مورد، فوتوگرامتری، و به طور خاص فتومدلر، با موفقیت یک دادرسی قابل قبول را تکمیل کردند.

لطفا برای اطلاع از لیست کامل مواردی که فتومدلر در آنها پذیرفته شده و دردادگاه مورد استفاده گرفته است، با Eos Systems تماس بگیرید. (sales@photomodeler.com)

انتشار مقالات علمی:

بخشی از آنچه فتوگرامتری و به طور ویژه فتومدلر از طریق دادرسی قابل قبول، انجام داد، به طور گسترده ای در نشریات ارزیابی فتوگرامتری در حوزه قضایی، مورد بررسی قرار گرفت همچنین دقت و قابلیت تعمیم آن آزمایش گردید. کپی های نشریات مربوطه را می توان در صفحه نمونه های مورد مطالعه فتومدلر مشاهده کرد. انتشارات SAE در مورد فتومدلر به سال ۱۹۹۷ برمیگردد. و تاریخچه ی طولانی کاربرد فتومدلر در تحلیل های قضایی را نشان میدهد. رندل و همکاران (SAE 2010-01-0065) مقاله ای را برای ارزیابی دقت در برابر سایر روش های اندازه گیری معمول در بازسازی حوادث و همچنین برای کمک به بررسی قابلیت پذیرش فتوگرامتری در دادگاه نوادا، منتشر کرده است.

جریان کاری بررسی قابلیت پذیرش:

همانطور که تجزیه و تحلیل فتوگرامتری خود را با استفاده از تصاویر ناشناخته از یک وسیله نقلیه خرد شده یا یک نقشه بزرگ مقیاس تر با پهپاد / هواپیماهای بدون سرنشین، به منظور ارائه در دادگاه، تکمیل می کنید؛ حتما باید در نظر داشته باشید که نرم افزار هایی که استفاده میکنید و همچنین مسیر کاری که طی میکنید لازم است قابل بازسازی، تجدید و مورد تایید سایرین باشند. به این منظور نرم افزار انتخابی شما باید ابزار مناسب برای ارزیابی و خروجی گرفتن از تجزیه و تحلیل خطاها از هر دو نقطه نظر اندازه گیری های مستقل و کیفیت کلی پروژه، را داشته باشد.

این به شما کمک می کند تا برای مثال جایی که نقاط اندازه گیری شده ممکن است به درستی علامت گذاری نشده باشند یا کالیبراسیون دوربین دارای برخی مسائل باشد، محدوده های مشکل را پیدا کنید. در ۲۰ سال اخیر که من از فتومدلر به عنوان بخشی از ابزار کار قضایی، استفاده کردم، همیشه متوجه شده ام که تمام قابلیت های مورد نیاز برای ایجاد اعتماد به نفس در ارائه شواهد برای استفاده در دادرسی، را دارد.

از سال ۱۹۹۶، Dan Mills  مالک DCM Technical Services Inc. (http://dcmtechservices.com/)، مشاور اندازه گیری، اولین مصرف کننده دوربین کروی و همچنین یکی از بنیان گذاران Bublcam است.

Dan به عنوان یک کارشناس فتوگرامتری در سطوح مختلف دادگاه های امریکا و کانادا، شناسایی شده است، و سخنران مدعو در این موضوع است؛ او همچنین تنها ارائه دهنده مجاز کسب و کار فتومدلر است.

منبع: www.photomodeler.com


مطالب مرتبط:

۱. به وسیله یک دوربین و پرنده بدون سرنشین، بازسازی یک معدن را نظارت کنید.
۲. چرا از فتوگرامتری برای نقشه برداری و تهیه نقشه استفاده میشود؟
۳. پر کردن فضاهای خالی بین تصاویر هوایی و داده های زمینی اخذ شده


پهپاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید