ژئوماتیکفتوگرامتری

بهترین استفاده از دوربین های خود را، در امنیت عمومی و تحقیقات قضایی، ببرید

بهترین استفاده از دوربین های خود را، در امنیت عمومی و تحقیقات قضایی، ببرید
آموزش نقشه برداری آپسیس

بهترین استفاده از دوربین های خود را، در امنیت عمومی و تحقیقات قضایی، ببرید

دوربین یکی از ابزارهای متداول افسر در تحقیقات، تشخیص، پزشکی قانونی و بازسازی صحنه است. همین امر برای مهندسین قضایی در خصوص امور عمومی و خصوصی نیز صادق است. ما حتی دوربین ها را در کاربرهای روتین امنیتی عمومی مانند بعضی از دوربین های مخفی و دوربین های قابل نصب در خودرو، میبینیم. دوربین های شما میتوانند کارهایی بیش از گرفتن عکس انجام دهند. شما میتوانید دوربین ها را به عنوان ابزار دقیق اندازه گیری بکار ببرید. این تکنولوژی “فتوگرامتری” نام دارد.

فتوگرامتری چیست؟

فتوگرامتری” از “فتوگرا” که مخفف عکاسی و “متری” که مخفف اندازه گیری است، حاصل میشود. فتوگرامتری به علم استفاده از تصاویر برای اندازه گیری ها در دنیای واقعی، گفته میشود.

به طور فزاینده ای، ادارات اجرای قانون/امنیت عمومی و مهندسین قضایی در سرتاسر دنیا از فتوگرامتری استفاده میکنند. فتوگرامتری برای استخراج اندازه های کلیدی درصحنه وقوع جرم و بازسازی صحنه تصادف، استفاده میشود. برای دیدن اینکه آیا فتوگرامتری چیزی است که به کار شما کمک می کند، ادامه مطلب را بخوانید. فتوگرامتری کارآمد و مقرون یه صرفه میباشد و امنیت افسر آگاهی را نیز تامین میکند.

انواع فتوگرامتری

دو نوع فتوگرامتری در کاربرد امنیت عمومی وجود دارد: ۱) فتوگرامتری زمینی ۲) فتوگرامتری با استفاده از پرنده های بدون سرنشین (فتوگرامتری پهپاد). در حالی که فتوگرامتری زمینی بیشتر برای صحنه جنایت، محیط های داخلی و بعضی از صحنه های تصادف، مورد استفاده قرار میگیرد. پرنده بدون سرنشین در صحنه تصادفات مربوط به ترافیک های سنگین، کاربرد دارد. بهتر است که نرم افزار های فتوگرامتری مورد استفاده سازمان های اجرایی طوری طراحی شوند که هر دوی این موارد را به خوبی پشتیبانی و مدیریت کنند (همانطور که محصولات فتومدلراین کار را انجام میدهند). همچنین پروژه های ترکیبی ای وجود دارد که هر دو مورد فتوگرامتری زمینی و پرنده بدون سرنشین، در آن به کار گرفته میشود.

فتوگرامتری زمینی میتواند توسط هر دوربینی انجام شود: دوربین تصویر برداری دیجیتال، دوربین کاملا DSLR، دوربین نقشه برداری، دوربین مخفی یا حتی دوربین گوشی های هوشمند. در استفاده از پرنده بدون سرنشین دوربینی انتخاب میشود که بتواند توسط پرنده بدون سرنشین حمل گردد یا توسط پرنده یکپارچه شود.

کاربرد فتوگرامتری در امنیت عمومی

اداره آگاهی از فتوگرامتری برای تهیه کروکی صحنه جرم و استخراج اندازه های کلیدی، استفاده میکند. اما چرا از فتوگرامتری استفاده میشود؟ میتوان از روش های دیگری برای تهیه کروکی استفاده کرد یا برای اندازه گیری، متر نواری، دفترچه یادداشت، متر لیزری، توتال استیشن نقشه برداری و اسکن لیزری سه بعدی را بکار گرفت. مزیت استفاده از فتوگرامتری چیست؟

  • سهولت در بکارگیری: اغلب افسرهای تشخیص جرم یا بازسازی صحنه دوربین با خود دارند و در هر حالتی تصویر برداری میکنند. به این معنی که تجهیزات دیگری مانند لیزر اسکنر گران قیمت و سنگین یا ابزار توتال استیشن نقشه برداری، لازم نیست. برای عملیات پرواز، یک دوربین در پرنده وجود دارد. انجام اندازه گیری با استفاده از پرنده بدون سرنشین مرسوم است.
  • صرفه جویی در هزینه: برای تهیه کروکی دقیق صحنه نیاز به یک ابزار گران قیمت دارید و شما این ابزار را تنها در دفاتر دارید. دوربین خیلی ارزان قیمت تر است و هر افسری میتواند یکی از آنها را حمل کند.
  • بازگشت به صحنه: اگر اندازه گیری های فعلی شما توسط متر نواری و دفترچه یادداشت یا حتی دوربین نقشه برداری، انجام میشود؛ ممکن است با جا انداختن اندازه های کلیدی بمنظور ارائه در دادگاه یا انجام تحقیقات، مواجه شوید. خوشبختانه با استفاده از تصاویر، اندازه های کلیدی در دسترس شما هستند.
  • کاهش زمان: اندازه گیری و تهیه کروکی صحنه با دوربین سریعتر انجام میشود. پس از تصویر برداری و انجام یک یا دو اندازه گیری بمنظور مقیاس دهی کار شما در صحنه تمام است.
  • امنیت افسر آگاهی: کاهش مدت زمان حضور افسر در صحنه باعث افزایش امنیت او میشود. همچنین در مواردی که صحنه جاده است، امنیت افزایش میابد. اغلب تصاویر میتوانند با فاصله گرفته شوند که افسر آگاهی را از موقعیت خطرناک دور نگه میدارد.

انواع پروژه های فتوگرامتری

فتوگرامتری کاربردهای زیادی در امنیت عمومی و قضایی دارد.

  • تحقیقات تصادف
  • کروکی صحنه جرم
  • دوربین های مخفی و دوربین های قابل نصب در خودرو
  • مدل سازی مسیر گلوله
  • صلاح سرد

قسمت های زیر هر کدام ازین موارد را همراه با لینک برای تحقیقات بیشتر، ارائه میکند.

تحقیقات صحنه تصادفتحقیقات صحنه تصادف

تصادفات جاده ای شامل برخورد چندین وسیله نقلیه نزدیک جاده یا شامل موارد فوتی، معمولا نیاز بیشتری به مستند نگاری صحنه دارند. افسر با یک دوربین میتواند برای اندازه گیری دقیق، از مسیر تصویر برداری کند و بعدا در دفتر کروکی را تهیه کند. این روش به علامتگذاری خط ترمز ماشین و مسیر انحراف خودرو، پیدا کردن موقعیت های ساکن نهایی و علامت گذاری مدارک کلیدی، کمک میکند.

علاوه بر این، فتوگرامتری میتواند به اندازه گیری در تصادفات وسایل نقلیه کمک کند.

کروکی صحنه جرم و اندازه گیری ارتفاع مشکوککروکی صحنه جرم و اندازه گیری ارتفاع مشکوک

اندازه گیری و تهیه کروکی اغلب حیاتی ترین بخش تحقیقات در صحنه جرم است. ابتدا مسئولین درخواست میکنند که مدارک جابه جا نشوند و خیلی سریع کروکی تهیه شود. استفاده از دوربین یک راه برای انجام سریع این کار است.

دوربین های مخفی و دوربین های قابل نصب در خودرو

افسران آگاهی و نیروی پلیس به دوربین مجهز شده اند. اگرچه این دوربین ها ممکن است کیفیت تصاویر پایینی داشته باشد، تصاویر آنها هنوز هم میتواند برای استخراج اندازه های کلیدی استفاده شود. این تصاویر بسیار ارزشمند تر از ویدیو و قابلیت ضبط صدا هستند. مثال ها را در مقاله زیر ببینید که چگونه از دوربین مخفی استفاده میشود. همچنین دوربین های قابل نصب به خودرو یا لباس انسان، در بعضی موارد میتواند برای محاسبه سرعت بکارگرفته شود.

دوربین های مخفی و دوربین های قابل نصب در خودرو

مدل سازی مسیر گلوله

مدل سازی مسیر گلوله

یک کاربرد منحصر به فرد فتوگرامتری استفاده از دوربین برای تعیین موقعییت و زاویه ی مسیرحرکت گلوله با استفاده از پوکه های فشنگ موجود در اتاق یا صحنه، است. این موضوع به تعیین موقعیت شلیک کننده، کمک میکند. این پتانسیل به همین خوبی برای بررسی رد خون نیز، وجود دارد.

صلاح سردیا سنتی

گاهی تنها مدرک موجود درمورد صلاح سرد، یک تصویر میباشد. اندازه گیری های کلیدی و داده ها، جهت کمک به تحقیقات، از تصاویر استخراج میشوند.

استفاده در دادگاهاستفاده در دادگاه

اگر میخواهید از یک تکنولوژی در بازسازی صحنه و موارد قضایی، استفاده کنید، قابل قبول بودن این تکنلوژی برای دادگاه، ضروری است. در حالی که تنها درصد کوچکی از موارد شما به دادگاه ختم میشود. خوب است سیستم و تکنولوژی ای که برای اندازه گیری و تهیه کروکی صحنه جرم یا صحنه تصادف استفاده شده و توسط دادگاه تایید شده  را، بشناسید. فتومدلر به خوبی توسط دادگاه تایید شده است (accepted by the courts). تایید دادگاه اغلب به بررسی مقالات خوبی مانند (SAE papers) بستگی دارد.

یادگیری بیشتر

فتومدلر ابتدا توسط Alan Walford در اوایل سال ۱۹۹۰ ساخته شد، اولین بار در سال ۱۹۹۳ منتشر گردید و اولین مشتری آن یک متخصص علوم قضایی بود. اکنون فتومدلر در سرتاسر دنیا استفاده میشود. فتومدلر تاریخچه ی موفقیت آمیزی در اداره پلیس و امنیت عمومی دارد (در بین سایر کاربردهای مهندسی نقشه برداری و …).

دوره های آموزشی در سایت قابل دسترس است و در آمریکا نیز برگذار میشود. برای اطلاع از برنامه دوره های آموزشی و هرگونه سوال راجع به اینکه فتوگرامتری و فتومدلر چگونه ممکن است در اداره شما به کار بیاید، با ما تماس بگیرید: mailto:sales@photomodeler.com

منبع: photomodeler.com

uav

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزشی پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید