چارسوفتوگرامتری

DSLM چیست؟

دوربین بدون آینه

این روزها همه در مورد انتخاب دوربین های کوچک تر و سبک تر صحبت می کنند، به ویژه کسانی که عکاس حرفه ای هستند و یا به عکاسی حرفه ای علاقه دارند و یا حتی مهندسین نقشه بردار و فتوگرامتریست هایی که به دنبال نقشه برداری با پهپادهای سفارشی هستند. دوربین هایی مانند سری A7 سونی، پاناسونیک GH4 و مدل های فوجی از این دسته اند. این گروه جدید از دوربین ها چیزی نیست جز دوربین های بدون آینه Mirrorless که با نام DSLM نیز شناخته می شوند. DSLM یعنی دوربین دیجیتال تک لنزی بدون آینه.

DSLM: Digital Single-Lens Mirrorless

دوربین های فیلم خور قدیمی با لنز قابل تعویض تحت عنوان دوربین های تک لنزی بازتابی (یک لنز، با یک آینه) شناخته می شدند. آینه، تصویر واقعی بیرون را از منظره یاب (چشمی یا ویزور) دوربین به چشم عکاس می رساند. آینه های این دوربین ها، دقیقاً همان محیطی که با چشم می بینید را به شما نشان می داد.

با پیشرفت تکنولوژی به جای فیلم آنالوگ، سنسورهای دیجیتال را به این دوربین های تک لنزی بازتابی یا SLR اضافه کردیم و به آن ها DSLR یا دوربین دیجیتال (رقومی) تک لنزی بازتابی گفتیم.

DSLR : Digital Single-Lens Reflex

و اکنون در حال حرکت به سمت نسل جدیدی از دوربین ها با ابعاد کوچک تر و وزن پایین تر هستیم. چگونه؟ با حذف آینه و جایگزین کردن یک منظره یاب الکترونیک! به این نوع دوربین، “دوربین بدون آینه، میرورلِس یا DSLM” می گوییم.

مقایسه ساختمان دوربین DSLR و دوربین بدون آینه

واژه ها

SLR – دوربین آنالوگ (یا فیلم خور) دارای سیستم تک لنزی بازتابی متشکل از آینه و منشور، در واقع یک SLR است. در این نوع دوربین تصویری را که در واقعیت هم آن را می بینید، در ویوفایندر یا منظره یاب به عکاس نشان داده می شود.

دوربین آنالوگ

DSLR –  به یک SLR دیجیتال، دی اس ال آر گفته می شود. درست مانند SLR ها در این نوع دوربین هم از آینه و منشور برای رساندن نور محیط بیرون به چشم استفاده شده است. تفاوت اصلی، جایگزینی سنسور رقومی حساس به نور به جای صفحه فیلم است.

دوربین DSLR با لنز قابل تعویض

DSLM – یک دوربین دیجیتال تک لنزی بدون آینه که به آن دوربین بدون آینه نیز گفته می شود. این دوربین تصویر را از منظره یاب الکترونیک به چشم عکاس می رساند. در این دوربین ساز و کار آینه و منشور حذف شده است و تصویر درون منظره یاب یک تصویر دیجیتال است.

دوربین بدون آینه سونی سری آلفا

MILC چیست؟

به دوربین های بدون آینه، MILC یا Mirrorless Interchangeable-Lens Cameras به معنی دوربین بدون آینه با لنز قابل تعویض نیز گفته می شود. برای این دوربین هایِ به نسبت جدید، در بازارِ کالاهایِ دیجیتال هنوز نام استانداردی ارائه نشده است و این نامگذاری بین سازندگان مختلف، متفاوت است. برای مثال پاناسونیک از واژه DSLM استفاده می کند، سونی عبارت Mirrorless را به کار می برد و کانن گاهاً به این نوع محصول MILC می گوید.

منبع: photofocus

نوشته مرتبط در zoomit: دوربین بدون آینه چیست و چگونه کار می‌کند؟

نویسندهحمید غیور

دیدگاهتان را بنویسید