دانلود مقاله بررسی روشهای ویدیوگرامتری برای مدلسازی سه بعدی عوارض در محیط های بسته


Version
Download 20
Total Views 87
Stock
File Size 324.15 KB
File Type pdf
Create Date اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵
Last Updated اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۵
برای دانلود باید عضو باشید

دانلود مقاله بررسی روش های ویدیوگرامتری برای مدلسازی سه بعدی عوارض در محیط های بسته

مسعود ورشوساز، علی حسینی نوه احمدآبادیان

چکیده مقاله بررسی روشهای ویدیوگرامتری برای مدلسازی سه بعدی عوارض در محیط های بسته

مدلسازی سه بعدی یکی از مهمترین موضوعات در بحث فتوگرامتری می باشد. یکی از شاخه های اصلی فتوگرامتری ویدیوگرامتری است که در این شاخه، روش های بسیار زیادی برای مدلسازی عوارض در محیط های بسته و باز طراحی شده است. در این مقاله روش های ارائه شده برای مدلسازی سه بعدی در محیط های بسته با استفاده از ویدیوگرامتری مورد بررسی قرار گرفته اند. برای این منظور این روشها به دو دسته کلی روشهای مستقیم و معکوس تقسیم شدند. در این خصوص روش های مستقیم به دو دسته روش های استفاده کننده از تارگت و روشهایی که از تارگت استفاده نمی کنند تقسیم شدند. در مورد روشهایی که از تارگت استفاده می کنند، این روش ها با توجه به نوع تارگت استفاده شده در آنها از هم تفکیک شدند. در نهایت همه این روش ها بر اساس چهار معیار دقت، سرعت، حجم داده مربوط به مدل و هزینه با هم مقایسه شدند.

مقدمه

فتوگرامتری از لحاظ اندازه گیری دقیق از تصاویر (عکسها) به عنوان علم و به علت مدلسازی سه بعدی از اشیاء میراث فرهنگی و نمایش دیجیتالی به عنوان هنر تبدیل تصاویر دو بعدی به سه بعدی شناخته شده است. از طرف دیگر، اصطلاح ویدیوگرامتری که تقریباً از ۲۰ سال قبل معرفی شده، به معنی رکورد و نمایش همزمان تصاویر حاصل  شده از وسایل ویدیویی و پردازش آنها با استفاده از الگوریتم ها و سیستمهای فتوگرامتری می باشد. به طور کلی یک سیستم فتوگرامتری به عنوان یک سیستم با سه خصوصیت انعطاف پذیری در مسائل مدلسازی سه بعدی، توانایی دستیابی به دقت و صحت بالا و توانایی برای انجام کنترل کیفیت روی اندازه گیریها و  نتایج شناخته شده است.

در ویدیوگرامتری، تصاویر به صورت متوالی که اصطلاحاً یک سکانس گفته می شود، ضبط می شوند. هر سکانس ویدئویی بطور استاندارد دارای ۲۵ فریم در ثانیه است. بنابراین در این شاخه از فتوگرامتری عملاً از نظر تعداد تصاویر محدودیتی نداریم. در طول سالهای گذشته ویدیوگرامتری به یک تکنیک اندازه گیری بسیار مناسب برای کاربردهایی مثل ردیابی ذرات، اندازه گیری در تونل باد، معماری، علوم دریایی، کاربردهای صنعتی نقشه برداری متحرک، تحلیل های جناعی مثل شناسایی مجرمین تبدیل شده است. بطور کلی در فتوگرامتری برد کوتاه - با استفاده از دوربین های عکاسی یا فیلمبرداری - در دو حالت offline و on-line یا real time می توانیم تصویر تهیه کنیم. در حالت off-line فقط از یک دوربین استفاده می شود و دوربین در مکانهای مختلف مستقر می شود. بعد از اتمام تصویر برداری، محاسبات لازم انجام می شوند و مختصات بدست می آید. در این روش علاوه بر مختصات زمینی تارگتها، پارامترهای توجیه خارجی دوربین در وضعیت های مختلف عکسبرداری نیز به دست می آیند. در پروژه های مهندسی و در مقیاس بزرگ، از روش های off-line استفاده  می شود، زیرا دارای دقت زیادی است. استفاده از ابداعات جدید از جمله تارگتهای کد دار و وسایل  توجیهی در کنار دوربین های CCD  هوشمند می تواند باعث اتوماتیک شدن پروسه اندازه گیری برای این روش شود. یکی از پیش فرضهای این روش این است که در طول مدت تصویر برداری شکل جسم نباید تغییر کند، زیرا در صورت تغییر, موقعیت نقاط کنترل نسبت به هم، پارامترهای توجیه خارجی تغییر خواهند کرد.

در حالت real-time یا on-line از چندین دوربین بطور همزمان استفاده می شود. این روش برای مطالعه در حالت فرایندهای دینامیک که در آن اجسام دچار تغییر شکل می شوند، به کار می رود. به طور مثال ناسا از این روش برای بررسی تغییر شکل صفحات خورشیدی تلسکوپ هابل استفاده کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید