ژئوماتیکنقشه برداری

ساختمان جامعه الزهراء (س)

ساختمان جامعه الزهراء

ساختمان جامعه الزهراء (س)

تاریخچه جامعه الزهراء (س): جامعه الزهرا (س) با عنوان موسسه ای برای تحصیل علوم دینی بانوان در سال ۱۳۶۳ با حکم حضرت امام قدس سره تأسیس گردید.

اعضای هیئت مؤسس

مشکینی. موسوی. اردبیلی. جنتی. فاضل لنکرانی. محمد علی شرعی. محمد رضا توسلی و حسن صانعی

هیئت مؤسس محترم در دوران مسئولیت خود که تا سال ۱۳۸۰ ادامه داشت بالاترین رکن دستگاه جامعه الزهراء (س) بود و در ردهای پایین تر به ترتیب:

۱: هیئت مدیره مرکب از حضرات آقایان حجج الاسلام: محمود محمدی عراقی. علی رازبنی. محمد علی نظام زاده، مصطفی پورمحمدی، کمال الدین حذامی، سید محمد رضا طباطبایی و خانم ها فریده مصطفوی، مرضیه معینی و معصومه گلگیری

۲: مدیریت: سید محمد رضا طباطبایی

۳:معاونتها و مدیران واحدها: مقام معظم رهبری در سال ۱۳۸۰ و در پی استعفای هیئت مؤسس محترم جامعه الزهرا (س) را به هیئت مدیره سابق به انضمام مدیر حوزه علمیه قم و دو تن از علما به نمایندگی از سوی شورای عالی حوزه با عنوان  جدید«هیئت امنا» سپردند.

حضرات آیات و حجج الاسلام:

مقتدایی، شرعی و حسینی بوشهری در چارچوب جدید به عضویت هیئت امنا در آمدند. در تیرماه ۱۳۹۲ و در پی تشکیل شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران حکم زیر از سوی مقام معظم رهبری  صادر گردید که رو نوشت آن برای مدیر محترم جامعه الزهراء ارسال گردیده است متن حکم به این شرح است:

بسمه تعالی

با سپاس از محضر ربوبی  و ابراز خرسندی از تشکیل شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران نکات زیر را متذکر میگردم

۱: این جانب ضمن تائید اساسنامه مصوب آن شورا معتقدم اعضای محترم شورا با بهره گیری از نظرات صاحب نظران و کارشناسان امور حوزه ای مخصوصاً بانوان فاضل برجسته در این عرصه و با توجه به شرایط و موقعیت و نیاز جامعه زنان باید در برنامه ریزی مدیریت و نظارت و به کارگیری طرح های مؤثر در جهت ارتقاء کیفی آموزشی و تربیتی مدارس علمیه خواهران اهتمام ویژه ای به کار برند.

۲: ضمن قدردانی از تلاش های ارزشمند و ماندگار هیئت امنای جامعه الزهرا (س) طی سالیان طولانی و آرزوی توفیق و سعادت برای همه آن عزیزان لازم میدانم به طور ویژه از جناب حجج الاسلام آقای سید محمد رضا طباطبایی مدیر عزیز، پرتلاش، صبور، متقی و فهیم آن مجموعه که سه دهه باهمت و درایت و اخلاص به کمک همکاران خود این بنای رفیع را برافراشت و شجره طیبه ای را در حوزه آموزش معارف اسلامی و قرآنی بانوان به ثمر رساند صمیمانه قدردانی کرده، عاقبت خیر و پاداش بزرگ الهی برای ایشان طلب کنم.

۳: با توجه به تعیین هیئت امنای جداگانه برای جامعه الزهراء (س) جهت حفظ وحدت و یکپارچگی فعالیت های موسسه جامعه الزهراء همه اختیارات هیئت امنای قبلی را در اداره مجموعه‌ فعالیت های آن موسسه به اعضای جدید هیئت امنای منصوب از جانب آن شورا واگذار می کنم و از شورای محترم سیاستگذاری انتظار دارم که جایگاه ویژه و رفیع این موسسه را در مجموعه فعالیتهای حوزه ای خواهران و استفاده از تجربیات گرانقدر آن  پاس دارند. ضمناً به امید دوام سیاست های اصولی حاکم بر جامعه الزهراء (س) ضروری می دانم.

۴: در پایان از خداوند متعال توفیقات اعضای محترم و شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران و اعضای جدید هیئت امنا جامعه الزهراء(س) و سایر فعالان در عرصه حوزه های علمیه خواهران مسألت می نماییم.

و السلام علیکم و رحمه الله

سید علی خامنه ای

در فروردین ۱۳۹۳ در پی انتخاب حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای سید سجاد هاشمیان  به عنوان مدیر جدید جامعه الزهراء توسط هیئت امنا محترم و تأیید ایشان توسط مقام معظم رهبری (دام ظله العالی)ایشان به عنوان مدیر جدید جامعه الزهراء (س) منصوب شدند، در مرقومه مقام معظم رهبری در مورد مدیریت جدید جامعه الزهرا چنین آمده است:

مدیریت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای سید سجاد هاشمیان را برای مدیریت موسسه جامعه الزهرا تأیید می کنم و امیدوارم همانطور که بارها گفته ام شورای محترم سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران نیز به این مهم  توجه نماید که در ترتیبات جدید هویت برجسته و منحصر جامع ها الزهراء در همه  تصمیم گیری ها مورد توجه قاطع قرار گیرد و تجربیات و دستاوردهای آن در ابعاد آموزشی.تربیتی.و غیره به عنوان الگویی برای سایر مدارس علمیه مربوط به خواهران در نظر گرفته شود و  هیئت امنا و مدیریت جامعه الزهراء با داشتن اختیارات وافی و کافی بتواند روند موفق گذشته را متناسب با اقتضائات جدید ادامه داده و تکمیل کند.

مقدمه: جامعه الزهراء مساحتی بالغ بر ۲۵ هکتار دارد که شامل خوابگاه،آموزشی،کتابخانه،مهمانسرا،اداری و سالن بهالدینی،آشپزخانه و رخشویخانه  و بالای  آشپزخانه،مهد کودک واداری آموزش،پارکینگ در حال ساخت،مدارس در حال ساخت ،و دبیرستان هدی ریحانه الرسول ،موتورخانه مرکزی،سوله ها (انبارها و نقلیه)، واحدهای مسکونی،ورزشگاه،نگهبانی،کانالهای آدم رو، استخر آب و پمپاژ، پست گاز و برق طراحی اولیه توسط مهندس گرجی و مهندسی از تهران به نام مهندس یوسفی و با مدیریت  حاج آقای طباطبایی در سال های ۷۷-۷۸ شروع شد و تاکنون هم بعضی از قسمت‌ها هنوز در حال احداث است ازنظر هزینه و صرفه جویی که در سال ۸۳-۸۴ هر مترمربع بالغ بر۱۲۰ هزار تومان هزینه ساخت شد که تقریباً در آن زمان هزینه توسعه حرم مطهر هر مترمربع ۸۰۰ هزار تومان هزینه شد در خصوص بتن ریزی از دانه بندی مناسب و مصالح شکسته استفاده شد.که قالبا بالای ۴۰۰ کیلوگرم بر سانتیمترمربع و بعضاً به ۵۰۰ کیلوگرم است.

میلگردهایی که استفاده شد از نوع A4 بود که دارای مقاومت بسیاری بودند، ترکیبات سیلسی از کارخانه هبلکس بودند، که دارای سه مزیت است:

۱- عایق صوت

۲- عایق حرارت

۳- سبک؛ با جرم ۶/۰ برای کف از پوکه صنعتی و یا پوکه قروه استفاده شد که پوکه صنعتی جرمی به اندازه ۵/۰ و جرم پوکه قروه ۷/۰ هست در این پروژه نیز از بلوک های سبک لیکا استفاده شد که جرمی کمتر از۱دارد. پارکینگی با ظرفیت ۴۰۰ خودرو و به صورت مسقف و ۲۰۰ خودرو به صورت باز را دارا بود کلاسهایی با دویست ظرفیت دارد که برای ۲۰۰۰ نفر طلبه است در خصوص طراحی مسائل زیر پیش بینی شد: ۴ طبقه خوابگاه با زیربنای ۴۷۰۰۰ مترمربع که دارای ۴۱۳ اتاق و ۲۱سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم سرمایش و گرمایش آن هواسازاست.

یکی از این خوابگاه ها برای طلبه های  غیر ایرانی طراحی شده بود در حال حاضر یکی از این خوابگاه ها به بهره برداری رسید.دریکی از این خوابگاه ها رواق های طبقه همکف که عرض آنها ۳ متر است به میزان ۳ متر دیگر به  طرف حیاط مرکزی گسترش پیدا کرده است و این ۶ متر عرض به محل مناسبی برای مباحثه طلبه ها تبدیل شده است و هر کدام از خوابگاه ها دارای حیاط خاص و یک حیاط بزرگ مرکزی است که جهت  تردد سریعتر طلبه ها به قسمت های مختلف توسط چهار پل هوایی به هم مرتبط شده اند برای رفاه حال طلبه ها فروشگاه بزرگی در داخل جامعه الزهراء در حال ساخت است. بلوک مسکونی مخصوص اساتید که برای ۱۸۰ استاد در نظر گرفته شده ساختمان آمفی تئاتر و حسینیه، مجموعه غذاخوری ها به تفکیک طلبه ها، اساتید مرد و زن تقسیم می شود.

فضای محل پرورش گیاهان گلخانه ای مجموعه موتوری.کانالهای آدم رو که به طول ۳۰۰۰ متر میباشند .فضای سبز به مساحت ۱۰ هکتار دارد .در طراحی اول جهت پرورش جسمی طلبه ها آسانسورهای کمتری طراحی شده بود ولی بعد از گذشت سالها مجبور به نصب آسانسور شدند.

در تمام محیط های آموزشی به خصوص در خوابگاه ها از سیستم مدیریت باز استفاده شده که به خاطر مسائل اخلاقی از این طرح استفاده شده است. برای نما از آجر قزاقی استفاده شد که دارای عمری طولانی بوده و کاشی خشتی استفاده می شد و در بعضی جاها معرق و در ورودی های اصلی رسمی بندی استفاده شده است.

کل زیربنای مربوط به ساختمان های جامعه الزهراء ۱۵۹۲۰۲مترمربع است که این ساختمان ها شامل:

۱- خوابگاه: که به طور کلی در بخش قبل به آن پرداخته شد (با توضیحات کامل)

۲- آموزشی: دارای ۴ طبقه با زیر بنای ۲۹۰۰۰ مترمربع و ۲۸۲ اتاق و ۱۴ سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن هواساز است.

۳- کتابخانه: دارای ۵ طبقه با زیربنای  ۶۱۲۵ مترمربع و ۱۳ اتاق و ۱۳ سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن هواساز است.

۴- مهمانسرا: دارای ۱طبقه با زیربنای  ۶۷۷ مترمربع و ۱۶سوئیت که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن فن کوئل است.

۵- اداری و سالن بهالدینی: دارای ۱ طبقه با زیربنای ۱۸۶۲مترمربع و ۶۹ اتاق و ۱سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن فن کوئل است.

۶- آشپزخانه و رخشویخانه  و بالای آشپزخانه: دارای ۱ طبقه با زیربنای ۵۰۴۶ مترمربع و ۲۸ اتاق و ۷ سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن هواساز است.

۷- مهدکودک و اداری آموزش: دارای ۳ طبقه با زیربنای ۷۵۰۰ مترمربع و۱۱۷ اتاق و ۳ سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن فن کوئل است.

۸- پارکینگ: دارای ۳ طبقه با زیربنای ۲۵۰۰۰ مترمربع و ۱۳ اتاق و ۲ سالن که نوع سازه آن بتنی است و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن هواسازاست.

۹- دبیرستان هدی ریحانه الرسول: دارای ۳طبقه با زیربنای ۴۰۸۵مترمربع و۶۲اتاق  درس و۳سالن که نوع سازه آن بتنی و فلزی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن فن کوئل است.

۱۰- موتورخانه مرکزی: دارای ۱طبقه با زیربنای ۶۷۹۰ مترمربع و ۶ اتاق و دو سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن هواساز است.

۱۱- سوله ها (انبارها و نقلیه) دارای ۱طبقه با زیربنای ۵۴۷۲ مترمربع و ۲۴ اتاق و ۴ سالن که نوع سازه آن فلزی است.

۱۲- واحدهای مسکونی: دارای ۳طبقه با زیربنای ۲۳۲۸ مترمربع و ۱۵ واحد که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن کولر و بخاری است.

۱۳- ورزشگاه: دارای ۲ طبقه با زیربنای ۵۰۶۰ مترمربع و ۱۴ اتاق و ۶ سالن که نوع سازه آن بتنی و سیستم مربوط به سرمایش و گرمایش آن هواساز و فن کولر است.

۱۴- نگهبانی: دارای ۱طبقه با زیربنای ۳۰۰ مترمربع و ۴ اتاق که نوع سازه آن فلزی است.

۱۵- کانالهای آدم رو: دارای ۱ طبقه با زیربنای ۲۵۰۰مترمربع که نوع سازه آن بتنی است.

۱۶- استخر آب و پمپاژ: مساحتی با زیربنای ۳۱۰ مترمربع و ۱ اتاق که نوع سازه آن فلزی است.

۱۷-پست گاز و برق: مساحتی با زیربنای ۱۴۷ مترمربع و ۲ اتاق که نوع سازه آن فلزی است.

۱۸- تأسیسات مکانیکی: شامل یک موتورخانه مرکزی به ابعاد ۳۰۰ مترمربع به ارتفاع ۱۱ متر

 ارتفاع موتورخانه و با دهانه های ۵ متری که شامل دو بخش تأسیسات مکانیکی و برق است و شامل ۳۰۰۰ متر کانال آدم رو تأسیسات که با دهنه های دومتر.سه متر و پنج متر است و به ارتفاع ۳ و نیم متر جهت انتقال لوله های تأسیسات. برق فشارقوی و ضعیف و تلفن، سیم صوت، کابل شبکه کامپیوتر، تأسیسات موتورخانه شامل سه دیگ گرمایشی جهت گرمایش ساختمان ها و تأمین آب گرم است که دیگ های آب گرم به‌ وسیله پمپ های مربوطه آب گرم دستگاه های هواساز که در پشت بام های کلیه ساختمان ها که شامل۸۰عدد است.پمپ های مربوطه ۳۰ عدد جهت فرستادن آب گرم به هواسازهاست .منابع آب گرم و کوئل ها جهت گرم کردن آب گرم مصرفی حمام ها و سرویس‌های بهداشتی کل ساختمان ها ۴ عدد پمپ های مربوطه.سیستم سرمایشی شامل دو چیلرابزوشن به ظرفیت هرکدام ۸۰۰ تن تبرید  و ۲ عدد دیگ بخار مربوطه و ۴ عدد برج های خنک کننده و پمپ های مربوطه است که در تابستان سیستم خنک کنندگی کل ساختمان ها را به عهده دارد و دارای ۳ عدد منبع ذخیره آب در موتورخانه است که یکی جهت مصرف آب مصرفی و پمپ های مربوطه و دومی جهت آب گرم سیستم تأسیسات  و تصفیه مربوطه است و سومی جهت سیستم آتش نشانی و پمپاژ مربوطه سیستم آتش نشانی آن در صورت بروز حادثه اول به برق شهر بعد برق اضطراری کارمی کند و اگر دو سیستم برق نبود با دیزل پمپ کارمی کند سیستم آب مصرفی جهت آب دارخانه و آشپزخانه و کلیه آب سرد کن ها شامل یک دستگاه تصفیه و منبع  آب آن جدا است کلیه تأسیسات مکانیکی موتورخانه سیستم هواسازها با BMS است که به طور کامل سیستم های هواساز ر ابا  کامپیوتر چک و کنترل می شود.

۱۹- سیستم برق موتورخانه: شامل یک دستگاه دیزل ژنراتور ششصد کاوا  جهت برق اضطراری که بعد از ۳۰ ثانیه زیر بار ولتاژ می  رود و سیستم برق فشارقوی از برق شهر به موتورخانه و تقسیم آن به وسیله ۴ عدد دستگاه ترانس ۱۲۰۰ و تابلوهای آن است که برای هر ساختمان تابلوهای جداگانه ای تعبیه شده است.

در پایان به طور کلی باید گفت جمع کل زیربناها ۱۵۹۲۰۲ مترمربع است.
تعداد کل اتاق ها: ۱۱۱۶
سالن هایی تا ۲۰۰ مترمربع (۴۳سالن) و سالن هایی از ۲۰۰ تا ۵۰۰ مترمربع (۱۴سالن) و سالن هایی ۵۰۰ مترمربع تا ۲۰۰۰ مترمربع به بالا (۲۱سالن) است.
سوئیت های مسکونی۱۶ واحد.
کلیه ساختمان های اداری و آموزشی جهت سرمایش از چیلر و گرمایش از دیگ آب گرم استفاده می شود.

گردآوری: سید محمود موسوی دانشجوی کاردانی رشته مهندسی نقشه برداری مؤسسه آموزش عالی حکمت قم


منابع:

مهندس سید مظفر موسوی، مهندس سید محمد هاشمی، مهندس اسماعیلی و سایر مهندسان شاغل در پروژه

آدرس جامعه الزهرا: قم، سه راه سالاریه، فلکه سالاریه، خیابان بوعلی سینا، جامعه الزهرا (سلام الله علیها)

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید