بستن
.0 / 5

تاریخچه و تنور داغ GIS

60

برای اولین بار در اواسط دهه ۱۹۶۰ در ایالات متحده کار بر روی اولین سیستم اطلاعات جغرافیایی آغاز شد. در این سیستم ها عکس های هوایی، اطلاعات کشاورزی، جنگلداری، خاک ، زمین شناسی و نقشه های مربوطه مورد استفاده قرار گرفتند.

در دهه ۱۹۷۰ با پیشرفت علم و امکان دسترسی به فناوری های کامپیوتری و تکنولوژیهای لازم برای کار با داده های مکانی، سیستم اطلاعات جغرافیایی یا (GIS)، برای فراهم آوردن قدرت تجزیه و تحلیل حجم های بزرگ داده های جغرافیایی شکل گرفت.

 در دهه های اخیر به سبب گسترش تکنولوژی های کامپیوتری،سیستم های اطلاعات جغرافیایی امکان نگهداری به روز داده های زمین مرجع و نیز امکان ترکیب مجموعه داده های مختلف را به طور مؤثر فراهم ساخته اند.

 امروزه GIS برای تحقیق و بررسی های علمی، مدیریت منابع و ذخایر و همچنین برنامه ریزی های توسعه ای به کار گرفته می شود.

راجر اف. تاملینسون (Roger f. Tomlinson) به عنوان پدر علم GIS در جهان شناخته می شود. این جغرافیدان انگلیسی الاصل، کار خود را از اوایل دهه ۱۹۶۰ آغاز کرد و چهره جغرافیا را به عنوان یک رشته تغییر داد. وی توانست بالاترین لوح افتخار کشور کانادا را از آن خود کند. دولتها و دانشمندان سراسر دنیا به کمک وی توانستند درک بهتری از محیط و تغییر الگوهای کاربری زمین پیدا کرده، توسعه شهری و استفاده از منابع طبیعی را بهتر مدیریت کنند.

راجر تاملینسون در سال ۱۹۳۳ در انگلستان به دنیا آمد. وی در سال ۱۹۵۳ به کشور کانادا رفت. نخستین فعالیت وی در زمینه GIS راه را برای استفاده گسترده و در حال رشد فن آوری های تهیه نقشه و اطلاعات مکانی در سازمان های دولتی، هموار کرد. وی در مصاحبه ای در خصوص شروع کار خود چنین گفته بود

در ابتدا GIS ، علمی مهجور بود. هیچکس نمی دانست معنی GIS چیست. مأموریت من در این رشته بسیار سخت و طاقت فرسا بود

آقای تاملینسون، طی سالهای کاری خود موفق به دریافت جوایز متعددی در زمینه ی GIS شد؛ که از آن جمله می توان به مدال انجمن جغرافیدانان امریکایی جیمز آر اندرسون (James R. Anderson)، در سال ۱۹۹۵ در خصوص جغرافیای کاربردی، جایزه روبرت تی انجینبروگ (Robert t. Anageenbrug) در سال ۱۹۹۵، جایزه Lifetime Achievement ، ESRI در سال ۱۹۹۷، و مدال National Geographic Bell به همراه جک دنجرموند (Jack Dangermond) در سال ۲۰۱۰ ، اشاره کرد.

کتاب وی ” تفکر درباره ی GIS ” که در مورد برنامه ریزی سیستم های اطلاعات جغرافیایی برای مدیران است، در واقع راهنمایی است برای مدیران ارشد که مسئولیت طیف وسیعی از فعالیتها را در سازمانها به عهده دارند و همچنین مدیران فنی که اجرای واقعی GIS به عهده ی آنان می باشد. ویرایش چهارم این کتاب پرطرفدار، در سال ۲۰۱۱ به طبع رسید.

در دنیای ژئوماتیک غرق شوید

پست های مشابه

ابزارهای کاربردی تحلیل در GIS,GIS,Intersect,Symmetrical Difference,Clip,Buffer,Union,Spatial Join

ابزار Clip از این عملگر وقتی استفاده می شود که هدف جدا

سیستم اطلاعات مکانی,آپسیس,GIS,LIS,SDI,سیستم اطلاعات جغرافیایی

الف) GIS چیست؟ GIS یک فناوری مبتنی بر کامپیوتر است که از سی

درونیابی,کریجینگ,GIS,سیستم اطلاعات جغرافیایی, سیستم اطلاعات مکانی,پهنه بندی

پیشرفت های اخیر آمار فضایی و جایگزینی متغیر ناحیه ای به

در مسیر مدل سازی پدیده های جغرافیایی,مدل داده رابطه ای,GIS

در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی از رایج ترین مدل ها

GIS,آپسیس,در مسیر مدل سازی پدیده های جغرافیایی,مکانیزم های انتزاعی شئ گرا,سلسله مراتبی,سیستم اطلاعات جغرافیایی,تک وراثتی, چند وراثتی, وراثت,شئ گرایی و مدل سازی شئ گرا,بررسی مدل سازی های موجود در GIS,GIS,سیستم اطلاعات مکانی,سیستم اطلاعات جغرافیایی,UML

هدف مدل سازی، نمایش واقعیت (پدیده های دنیای واقعی) یا سا

دیدگاهی بگذارید